Skorupiaki
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

UWAGA: Gatunek jest zaliczany do inwazyjnych gatunków obcych i objęty zakazem chowu, hodowli, oferowania do sprzedaży i zbywania. Pod żadnym pozorem NIE UWALNIAJ gatunku do środowiska naturalnego.

Jest to niewątpliwie bardzo ciekawy gatunek raka słodkowodnego. Pochodzi z Ameryki Północnej Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

Raki te charakteryzują się bardzo ciekawym ubarwieniem. Naturalnie jest ono czerwono-brązowe. Zostały jednak wyhodowane różne formy barwne tego skorupiaka.

Jak jest zbudowany i jak rozróżnić płeć?

Rak luizjański posiada chropowaty pancerz i dość wydłużone, a zarazem bardzo masywne szczypce. Samca odróżniamy od samicy patrząc na podbrzusze i szczypce. Nie posiada on widocznego zbiorniczka nasiennego (znajdującego się w centralnej części pomiędzy 4 i 5 odnóżami krocznymi). Oprócz tego samica ma mniejsze szczypce, a dwie pierwsze pary odnóży odwłokowych u samca są skierowane w stronę brzucha.


fot. Mariusz Król - Rak luizjański biały

Czy rak ten powoli staje się plagą?

Skorupiak ten dostępny jest w handlu praktycznie na całym świecie. Niestety oprócz dostępności w handlu jego formy można spotkać w potokach, strumieniach, czy niewielkich zbiornikach jak stawy. Przystosował się on do życia w wielu różnych miejscach. Dlatego też należy uważać na jego populację, ponieważ stał się w naturze gatunkiem inwazyjnym. Skutkuje to wypieraniem przez niego z siedlisk skorupiaków pierwotnie występujących na danych obszarach.

Odporność to podstawa!

Zwierzę jest bardzo odpornym skorupiakiem i toleruje on wiele warunków środowiskowych (co zapewne przyczyniło się do wspomnianego wyżej jego rozpowszechnienia). Jest odporny również na niskie temperatury, czy słabe natlenienie.

Kopiemy, kopiemy, kopiemy...

W naturze kopią i to dość długie nory w formie tuneli. Musimy więc liczyć się z możliwością podkopywania kamieni, roślin, czy innych elementów w naszym zbiorniku.

Aktywność, powolność, agresywność!

Jak większość raków także Procambarus clarkii aktywny jest głównie nocą. Oprócz tego gatunek należy do agresywnych, ale i powolnych. Stąd też możliwość łączenia tego skorupiaka z innymi szybszymi od niego np. krewetkami oraz zwinnymi rybami akwariowymi. Podczas wzrostu, rak zrzuca wylinkę. Ukrywa się wtedy do czasu stwardnienia nowego pancerza i oczywiście właśnie wtedy jest o wiele bardziej narażony na ataki, chociażby ze strony innych osobników. Hodowane pojedynczo są znacznie bardziej agresywne, niż w grupie. Powód tego jest bardzo prosty. Mając kilka raków ustalana jest między nimi hierarchia. Najsilniejszy i dominujący osobnik ma największe szczypce. Ze względu na ich agresję zdecydowanie należy unikać innych agresorów (drapieżnych ryb), czy ryb z weloniastymi płetwami.

UWAGA:
Długość szczypiec dominującego skorupiaka może wynieść nawet połowę długości całego osobnika.

Zbiornik dla raków

Oczywiście im szersze i dłuższe akwarium, tym lepsze. Ma tutaj znaczenia powierzchnia dna, która będzie stanowiła terytorium osobników. Oprócz tego urządzając dla nich zbiornik należy pamiętać o dużej ilości różnego rodzaju kryjówek. W tym celu układamy w groty różnego rodzaju kamienie, korzenie, czy rurki pcv. Pamiętamy również o bardzo silnej filtracji. Woda musi być mocno natleniona (mimo tego, że potrafią przystosować się do słabego natlenienia w naturze). Woda mętna, ale nie zabrudzona z mocnym oświetleniem. Wymagają średnio twardej wody o temperaturze od 16°C do 25°C oraz pH od 5,6 do 8,0.


fot. Mariusz Król - Rak luizjański biały wylinka

Raki posiadają skrzela!

Co bardzo ważne, mimo iż raki mogą przebywać na lądzie przez pewien okres, to posiadają one oczywiście skrzela. Oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie, a ich "lądowy" pobyt może trwać tylko do momentu, gdy nie wyschną im skrzela.

Co jedzą raki?

Raki są mięsożerne, dlatego też karmimy je ślimakami, szczątkami padłych zwierząt, robakami, pokarmami mrożonymi i pokarmami żywymi. Najważniejsze w pożywieniu jest to, aby opadało ono na dno. Oprócz tego dietę urozmaicamy oczywiście jak najczęściej, a także można pokusić się o podawanie suchego pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Trzeba pamiętać o niezbędnych składnikach diety raków. Raz na jakiś czas należy położyć na dnie szyszki olchy, liście buku, dębu, lub migdałecznika. Przed włożeniem ich do zbiornika powinny być czyste i sparzone wrzątkiem. Dzięki nim minimalizujemy możliwość pojawienia się u skorupiaków rdzawej plamistości, czyli wrzodów pancerza.

Jaja pod odwłokiem

Rozmnażanie tego gatunku wygląda tak jak u innych raków. Samica nosi pod odwłokiem jaja przez okres, który jest uzależniony od temperatury wody. W cieplejszej wodzie raki wykluwają się szybciej, a sam proces noszenia jaj może trwać do 6 tygodni. Jeżeli jajeczka są koloru pomarańczowego, to są obumarłe. Te które są zapłodnione mają kolor czarny. W czasie sezonu rozrodczego samica może mieć nawet 600 jaj! Przy jednej samicy należy odseparować ją od samca, gdy zauważymy że nosi jajeczka. W przeciwnym wypadku samiec będzie chciał z nią ciągle współżyć, przez co samica może paść.


fot. Mariusz Król - Rak luizjański biały

Mama broni młodych!

Po wylęgu samica opiekuje się i chromi młode. Trwa to nawet do kilku tygodni w akwarium i kilku miesięcy w naturze.

Smacznego?

Gatunek ten jest spożywany przez ludzi głównie w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście mowa tutaj o formie dziko żyjącej. Określane są one mianem langusty, choć nie należy ich mylić z morskim skorupiakiem.

Moim zdaniem gatunek jest wart polecenia wszystkim akwarystom, którzy lubią różnego rodzaju skorupiaki.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!