Skorupiaki
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Jest to bardzo ciekawa odmiana raka, która w naturze nie występuje w tak pięknym ubarwieniu. Jeżeli chodzi o środowisko naturalne, to pochodzi z Australii.

Jak już wcześniej wspomniałem w naturze nie posiada tak pięknego ubarwienia (jest szary, czasami lekko niebieskawy). Piękna niebieska barwa została wyhodowana w akwarium. Czasami spotykany jest również jako rak Yabby.

Ten skorupiak dorasta nawet do 15 cm długości. Wymaga więc sporego zbiornika (minimum 50 litrów na osobnika) i przyjmuje się, że tak naprawdę powinniśmy trzymać je w parach, lub pojedynczo.


fot. Mariusz Król - Rak niebieski

Jest wszystkożerny, aczkolwiek przede wszystkim odżywia się resztkami pokarmu i detrytusem. Preferuje również obumarłe resztki roślin.

Czy zaatakuje ryby?

Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od karmienia. Jeżeli raki nie będą głodne, to powinny zignorować one obecność ryb w naszym zbiorniku.

Kanibal?

Jak to cheraxy jest kanibalem. Najczęściej zjawisko to można zaobserwować podczas zrzucania wylinki. Wtedy to osobnik po jej zrzuceniu jest bardziej narażony na atak swojego pobratymca.

Rak budowniczy?

Rak niebieski jest "budowniczym", jeżeli chodzi o kopanie. Bardzo lubi on przesiewać w ten sposób nasze podłoże, co warto wziąć pod uwagę podczas urządzania zbiornika.

Moim zdaniem rak wygląda na niepoczytalnego agresora, który ma ochotę wszystko zburzyć, ale jest na pewno ciekawą propozycją dla osób gustujących w skorupiakach.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!