Różne
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

W Kompleksie Świętokrzyska Polana w Chrustach znalazła swoje miejsce przepiękna, wielka ekspozycja z setkami zwierząt wodnych z całego świata. W Oceanice zobaczyć można bardzo rzadkie gatunki ryb, często takie, które przetrwały już tylko w akwariach dzięki hodowcom-pasjonatom. I właśnie do oglądania takich rzadkich i pięknych okazów zapraszają organizatorzy Wystawy Akwaryści-Akwarystom, która odbędzie się w dniach 24-25 marca 2018.

Jak to się zaczęło?

Człowiek od momentu kiedy powstały pierwsze zaczątki cywilizacji i związane z nimi oderwanie od natury, pomyślał o hodowli zwierząt, jak o sposobie na kontakt z przyrodą, którego zaczęło mu zwyczajnie brakować.
Również podczas krytycznych momentów takich jak rewolucja przemysłowa lub transformacja ustrojowa, czyli zawsze wtedy kiedy ludzie czuli się zagubieni i szukali spokoju, hodowla ryb okazywała się świetnym sposobem na odzyskanie równowagi. Działo się tak już w starożytnym Rzymie, Chinach czy państwach średniowiecznej Europy, gdy hodowla karpia była sposobem na zaspokojenie głodu. Od ponad 200lat Akwarystyka jest wspólnym mianownikiem w całej Europie Środkowej. Przy akwarium nie liczą się inne podziały, istnieje tylko temat tego co „pod taflą” i wszystko co z tym tematem związane.
W epoce cyfryzacji, pomimo szybszego przepływu informacji, kontakt między pasjonatami znacznie się utrudnił poprzez nietrwałość informacji, jej śmieciowy charakter, czy zwyczajną nieprawdę pisaną przez osoby, które z jakichś powodów dążą do dezinformacji.
Sprawia to, że internauci mają trudność w interpretacji tego co czytają, słyszą lub widzą.
Zadaliśmy sobie jako Oceanika pytanie: jak temu zaradzić, by to co z takim trudem zostało wypracowane, nie zmarnowało się i trafiło do szerszego grona odbiorców?
Odpowiedz była jedna: trzeba powrócić do źródeł, którymi była rozmowa, bo to ona powodowała, że Akwaryści tworzyli takie imprezy jak zloty, wystawy, stowarzyszenia czy fora.

Tylko kontakt oko w oko powoduje, że wiedza ma potężną siłę do rozpalania ciekawości i pasji. Wpływa to na efekt w postaci wielu wybitnych akwarystów, którzy rozpowszechniają już zdobytą wiedzę samodzielnie, stając się wzorem tego jak żyć dla innych.
Podstawą pasji związanej z akwarystyką jest sumienność, cierpliwość, systematyczność, upór w zdobywaniu wiedzy i w końcu rozwój pamięci potrzebnej do przyswojenia ogromu przydatnych informacji.
Akwarystyka to zajęcie interdyscyplinarne. Łączy w sobie biologie, chemie, matematykę oraz znajomość języków obcych, bo zaawansowanemu akwaryście w pewnym momencie polskie publikacje stają się niewystarczające.

Poprzednia wystawa Akwaryści-Akwarystom pokazała, że takie działanie ma sens i warto to robić, dlatego w tym roku ruszamy z następną edycją. Wierzymy, że są jeszcze ludzie, którzy nie tylko chcą mówić, ale również słuchać o akwarystyce. Było to dla nas dostateczną motywacją, by w tym roku zapewnić warunki do spotkania akwarystów z całej Polski i wymiany wiedzy. Kolejny raz z ekspertami połączyć doświadczenie, przemyślenia i wiedzę najlepszych hobbystów w jedną całość.
Tym bardziej jest to istotne, że można zauważyć coś ciekawego, co według nas jest godne omówienia. Akwaryści coraz bardziej swoimi zainteresowaniami wychodzą na ląd, hodując zwierzęta oraz ślimaki z rodziny Achatinidae, których mini wystawa będzie sporą atrakcją dla zwiedzających...

Co u nas nowego?

Dla ubiegłorocznych odwiedzających czekają niespodzianki i nowości takie jak nowe zbiorniki z Murenami, dwa nowe akwaria roślinne, zbiornik z pięknymi miękkimi koralowcami, olbrzymi zbiornik z niszczukami, jak również poskoczki.
Od września w Oceanice zawitała też wystawa „Potwory z głębin”, które są uzupełnieniem wystawy zwierząt żywych w naszym obiekcie. To czego hodować nie możemy, pokazujemy w postaci pięknych i wspaniale odtworzonych modeli, aby przybliżyć ludziom, co dzieje się i kto mieszka setki metrów pod taflą wody w oceanach całego świata.
Są to bardzo intrygujące istoty, warte zobaczenia nie tylko ze względu na ich niecodzienny wygląd ale i ciekawą biologię.

Czy warto do nas przyjechać? Oczywiście że warto!
Na odwiedzających czekają ciekawe prelekcje, pokazy najnowszego sprzętu i przede wszystkim ogrom gatunków ryb i roślin,zarówno tych znajdujących się w Oceanice, jak i tych, przywiezionych przez naszych wystawców. Dla najmłodszych przewidujemy mnóstwo gadżetów, upominków, konkursów z nagrodami, jak również kącik małego akwarysty, gdzie można samemu założyć akwarium. Przyświeca nam idea Akwaryści-Akwarystom, dlatego dzieci do lat 10-ciu obejrzą wystawę bezpłatnie, a dorośli za symboliczna opłatę. Jednocześnie przewidujemy dodatkowe rabaty i zniżki na bilety do Oceaniki.
Nie może Was zabraknąć! Serdecznie zapraszamy!!!

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!