Różne
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Komisja Europejska ogłosiła 13 lipca 2016 roku, że przyjęła rozporządzenie wprowadzające listę obcych, inwazyjnych gatunków, stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej. Znalazła się w nim Kabomba karolińska Cabomba caroliniana. Pamiętajmy jednak, że nie tylko ta roślina wodna jest zakazana.

Wielu akwarystów, którzy hodują rośliny akwariowe zostało zapewne dotkniętych ostatnim rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Na liście gatunków inwazyjnych pojawiła się ostatnio wpisana Kabomba karolińska.

Fot. Piotr Komorowicz - Kabomba karolińska Cabomba caroliniana

Jest to roślina bardzo chętnie kupowana i hodowana przez wielu akwarystów. W naturze występuje w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej oraz Ameryce Południowej. W sprzyjających warunkach bardzo ładnie się rozrasta tworząc długie pędy, a niejednokrotnie również potrafi kwitnąć. Jest dość wrażliwa, a popularność zyskała przede wszystkim dzięki swojej dekoracyjności. Potrafi osiągnąć nawet do 80 cm wysokości, choć z reguły jest mniejsza.

Fot. Krystian Patrzek - Kabomba karolińska Cabomba caroliniana

Co oznacza umieszczenie gatunku na liście gatunków inwazyjnych?
Już od sierpnia 2016 roku roślina nie może być sprzedawana, ani sprowadzana do Unii europejskiej. Obowiązuje również zakaz jej hodowli, odsprzedaży oraz uprawiania.

Czy to oznacza, że należy się pozbyć tego gatunku z akwarium?
Nie do końca. Z zakazu zwolnione są osoby, które weszły w posiadanie gatunku przed ogłoszeniem rozporządzenia. Rośliny można zatrzymać do ich naturalnej śmierci, jednak zakazane jest ich dzielenie, sprzedaż i przekazanie innemu akwaryście. Więcej informacji o szczególnych wypadkach oraz hodowli znajdziemy na stronie http://ginacegatunki.pl/gatunki-obce-inwazyjne/.

Nie tylko Kabomba?
Warto również dodać, że w wykazie gatunków inwazyjnych w Unii Europejskiej znajdują się również od jakiegoś czasu m.in. pochodząca z Amazonii - Eichornia gruboogonkowa, czyli gatunek Hiacynta wodnego Eichhornia crassipes oraz pochodzący z Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej - Wywłócznik brazylijski Myriophyllum aquaticum.

Fot. Hiacynt wodny Eichhornia crassipes

Fot. Piotr Komorowicz - Wywłócznik brazylijski Myriophyllum aquaticum

Najnowsze Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2016/1141 z dnia 13 lipca 2016 roku możemy przeczytać w Bazie Aktów Prawnych Unii Europejskiej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod adresem http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX%3A32016R1141&from=PL.

Niewątpliwym pocieszeniem jest również to, że istnieje roślina dość podobna do Kabomby karolińskiej. Jest to Limnophila sessiliflora, która bywa często mylona z Kabombą.

Fot. Iwona Borkowska - Limnophila sessiliflora (roślina często mylona z Kabombą)

Na szczęście rynek roślin akwariowych jest na tyle rozbudowany, że zakaz hodowli kilku gatunków na pewno nie spowoduje, że akwaria będą mniej zielone.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!