Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Mariusz Król - Pseudomugil furcatus

Rodzina:

Należy do rodziny ryb Pseudomugilidae.

Pochodzenie:

Gatunek ten występuje endemicznie w Papui Nowej Gwinei w strumieniach i potokach z dość silnym nurtem wody.

Wielkość:

Dorastają do około 6 cm długości ciała, choć z reguły nie przekraczają 5 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samce mają wydłużoną płetwę grzbietową i są jaskrawiej ubarwione niż samice.

Akwarium:

Minimalny zbiornik do hodowli tego gatunku powinien mieć 60 cm długości. W akwarium należy zadbać o dość silny nurty wody stosując np. falownik. Dodatkowo umieszczamy dość gęsta obsadę roślin oraz rośliny pływające. Trzeba stworzyć również różnego rodzaju kryjówki naturalne, a w tym celu idealnie sprawdzą się ciekawie powykręcane korzenie. Woda musi być dobrze natleniona i filtrowana o temperaturze od 22°C do 28°C, średnio-twarda do twardej i o pH w przedziale między 7, a 8.

Rozmnażanie:

W akwarium tarliskowym należy umieść ruszt do ikry, ponieważ ryby rozrzucają ją po zbiorniku i nie opiekują się nią. Temperatura w takim zbiorniku powinna być podniesiona do 26°C, a nawet 28°C. Samica składa po kilka ziarenek ikry przez kilka dni. Samiec może być partnerem dla kilku samic. Rozmnażania można próbować dokonywać w grupie (nie trzeba odławiać pojedynczej pary).

Pokarm:

Gatunek ten pobiera drobne pokarmy suche oraz niewielkie pokarmy żywe i mrożone.

Charakterystyka ogólna:

Są rybami ławicowymi, dlatego też w akwarium należy trzymać grupę składającą się z minimum kilku osobników. Dobrze czują się w długich akwariach z miejscami gęsto obsadzonymi roślinnością. W grupach są zdecydowanie śmielsze i piękniej się prezentują. Należą do spokojnych zwierząt, które obawiają się wszystkich większych ryb i są raczej płochliwe. Można łączyć je z innymi niewielkimi gatunkami.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!