Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Mariusz Król - Cynotilapia afra "Cobue"

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak.


fot. Mariusz Król - Cynotilapia afra "Cobue"

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka).

Wielkość:

Dorastają średnio do około 8 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samce są znacznie żywiej ubarwione od samic i posiadają na płetwie odbytowej widoczne atrapy jajowe. Samice podobnie ubarwione, jednak ich kolor jest zdecydowanie mniej żywy. Podobnie jest z pasami na ciele ryb, które u samic czasami są bardzo słabo widoczne, lub praktycznie w ogóle ich nie widać.

Akwarium:

Ryby te są dość wymagające jeżeli chodzi o wielkość zbiornika, co ma związek z ich usposobieniem i dużym terytorializmem. Minimalne akwarium powinno mieć około 100 cm długości i posiadać liczne kryjówki np. z wapieni i piaskowców. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8,5.

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).

Pokarm:

Gatunek ten jest roślinożercą, dlatego też podstawą diety powinny być wszelkie pokarmy ze spiruliną, które urozmaicamy raz na jakiś czas mrożonkami, czy warzywami.

Charakterystyka ogólna:

Ryby są bardzo terytorialnym gatunkiem, zwłaszcza w okresie godowym. Na jednego samca powinno przypadać kilka samców. Samce są bardzo agresywne w stosunku do siebie, a ich walki mogą kończyć się nieciekawie dla słabszego osobnika. W niewielkich zbiornikach można hodować jedynie ten gatunek, ponieważ będzie walczył ze wszystkim, co spotka na swojej drodze. W akwarium tworzymy im aranżacje z kamieni i piaszczystego podłoża. Mogą zjadać rośliny zwłaszcza te delikatniejsze, więc polecane są raczej kryptokoryny i nurzańce.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!