Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Ronald Marcos (author FB) - Corydoras punctatus

Rodzina:

Gatunek ten należy do rodziny Kiryskowatych Callichthyidae.

Pochodzenie:

W naturze zamieszkuje Surinam (Ameryka Południowa).

Wielkość:

Osiągają średnio około 5 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Brak wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą. Samice są jednak nieco grubsze i niewiele większe od samców.

Rozmnażanie:

Rozmnażają się składając ikrę grupowo, jak to z kiryskami bywa. Niestety mimo tego, że udało się je już rozmnożyć w domowych zbiornikach, nie jest to niestety łatwe i nadal jest bardzo mało informacji na ten temat.

Akwarium:

Zbiornik do hodowli tego gatunku powinien mieć minimum 60 cm długości z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 22°C do 26°C i pH pomiędzy 6, a 7,5. Jako dekoracji używamy wszelkiego rodzaju kamieni (najlepiej zaokrąglonych), korzeni, czy łupin kokosa w celu stworzenia kryjówek. Na dnie usypujemy drobny, nieostry żwir, obsadzamy roślinnością, ale również pozostawiamy miejsce do swobodnego pływania. D0brze czują się w większych ławicach.

Pokarm:

Ryby nie są wybredne i przyjmują praktycznie każdy pokarm. Karmimy zarówno pokarmami mrożonymi, żywymi, jak i namoczonymi pokarmami suchymi.

Charakterystyka ogólna:

Ryby są bardzo spokojne i towarzyskie. W zbiorniku czują się dobrze w grupie, nie tylko w swoim gatunku, ale również z innymi kiryskami. Są raczej bezproblemowe i można łączyć je z każdymi, nawet niewielkimi rybami.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!