Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Ronald Marcos (author FB) - Betta macrostoma

Rodzina:

Ryba ta należy do rodziny Guramiowatych Osphronemidae.

Pochodzenie:

W naturze można spotkać ją w takich miejscach jak Brunei oraz Borneo.

Wielkość:

Dorastają do 11 cm długości, aczkolwiek są z reguły mniejsze.

Dymorfizm płciowy:

U tego gatunku jest wyraźnie zaznaczona różnica pomiędzy samcem i samicą. Samice są przeważnie mniejsze od samców oraz znacznie mniej kolorowe, różnią się również zakończeniami płetw. Różnice w ubarwieniu jak u większości gatunków są jeszcze bardziej widoczne w okresie rozrodu i zalotów.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Betta macrostoma

Akwarium:

Dla pary ryb wystarczy już niewielki około 60 litrowy zbiornik, miejscami gęsto obsadzamy go roślinnością, umieszczamy także na powierzchni wody rośliny pływające. Dekoracje w postaci korzeni i kamiennych grot, gdyż wymaga kryjówek. Warto również posiadać łupiny orzecha kokosowego i wybrać zbiornik o jak największej powierzchni dna. Woda wolna od zanieczyszczeń, miękka do średnio twardej o temperaturze 22°C - 28°C, pH 6,0-7,0 i dobrze filtrowana.

Rozmnażanie:

Tarło odbywa się w różnego rodzaju grotach i kryjówkach (stąd dobrym pomysłem jest umieszczenie łupiny kokosowej). Samiec inkubuje złożoną ikrę przez około 2-3 tygodnie. Po wypuszczeniu narybek od razu przystępuje do żerowania, a młode karmimy drobnymi larwami (dobrze sprawdza się tutaj solowiec).

Pokarm:

Wszelki pokarm pochodzenia zwierzęcego, najlepiej żywy (owady z powierzchni), natomiast w warunkach hodowlanych można przyzwyczaić ryby do pokarmów suchych.

Charakterystyka ogólna:

Niezbyt często hodowany w akwariach gatunek, ale łatwy do rozmnażania, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność. W stosunku do innych ryb ma raczej spokojny temperament, a nawet w większych zbiornikach można pokusić się o kilka samców. Ryba zdecydowanie należy do terytorialnych i nie sprawia większych problemów w hodowli akwariowej.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!