Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Mariusz Król - Wielkopłetw wspaniały

Rodzina:

Guramiowate Osphronemidae

Pochodzenie:

Azja południowo-wschodnia, Chiny, Tajwan, Wietnam, Archipelag Malajski, Korea; zasiedla płytkie stojące wody takie jak np. pola ryżowe, bagna, kanały nawadniające.

Wielkość:

Samce do 10 cm, samice do 7 cm.


fot. Mariusz Król - Wielkopłetw wspaniały

Dymorfizm płciowy:

Samica jest zwykle mniejsza, posiada mniejszą płetwę ogonową i jest pełniejsza w partii brzusznej. Samce są barwniejsze.

Akwarium:

Minimum 60 cm długości, po bokach i z tyłu posadzone rośliny tworzące gąszcz. Podłoże ze żwirku lub piasku, dekoracje w postaci korzeni, łupin orzecha kokosowego, kamiennych grot itp. Wielkopłetw wspaniały jest bardzo tolerancyjny, jeśli chodzi o właściwości fizyczno-chemiczne wody, niemniej jej parametry powinny się zawierać w przedziale: temperatura 16-26 C, pH 6,0-8,0.

Rozmnażanie:

Łatwe. Akwarium tarliskowe napełnione wodą do wysokości 15-20 cm, wyposażone w 1-2 kryjówki, służące samicy lub słabszym samcom jako schronienie przed wyjątkową w czasie zalotów napastliwością samca. Wskazane jest też umieszczenie roślin pływających (np. wgłębki) pomocnych samcowi przy budowie pienistego gniazda. Doskonałą stymulacją do tarła jest dolanie świeżej wody i podniesienie jej temperatury do 26-28 C. Efektowne tarło odbywa się pod wcześniej przygotowanym przez samca pienistym gnieździe. Ikra jest umieszczana przez samca w pienistym gnieździe, który też sprawuje opiekę nad nią a później nad larwami. Po tarle samice należy natychmiast odłowić. Gdy narybek rozpocznie samodzielne pływanie należy go karmić w początkowym okresie najdrobniejszym pokarmem w postaci pierwotniaków a później larwami solowca. W tym też czasie należy usunąć samca z akwarium tarliskowego, który stanowi zagrożenie dla narybku.

Pokarm:

Pokarmy sztuczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, żywe i mrożone larwy owadów. Preferuje pokarm żywy.

Charakterystyka ogólna:

Legenda akwarystyki, jeden z pierwszych gatunków hodowanych w akwariach już w XIX wieku. Swoją popularność zawdzięczał i zawdzięcza niepospolitej urodzie i łatwości hodowli - jest rybą doskonale nadającą się dla początkujących akwarystów. Latem można go hodować również w oczku wodnym na wolnym powietrzu. Młode ryby są łagodne, wraz z wiekiem stają się agresywne i napastliwe w stosunku do przedstawicieli własnego i innych gatunków. W zbyt małym lub niewłaściwie urządzonym akwarium może to prowadzić do strat w obsadzie akwarium. W zależności od wielkości akwarium hodować je można w mniejszej lub większej grupce trzech i więcej egzemplarzy, zawsze z przewagą ilościową samic nad samcami. Ciało wydłużone, bocznie spłaszczone. Podstawowe ubarwienie beżowo-błękitne, na bokach czerwone pionowe pasy. Płetwy: grzbietowa, ogonowa i odbytowa wydłużone i "obfite", koloru czerwonego.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

Autor artykułu
Marcin Łuczak

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!