Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Thayeria boehlkei

Rodzina:

Kąsaczowate Characidae

Pochodzenie:

W naturze zamieszkuje dorzecze rzeki Amazonki (Ameryka Południowa).

Wielkość:

Osiągają średnio około 7 cm długości ciała, choć zdarzają się osobniki 8 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Brak wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą, choć samice mają bardziej zaokrąglony brzuch, a samce są smuklejsze.

Rozmnażanie:

Tarło odbywa się w całym zbiorniku w toni wodnej i jest dość burzliwe. Ryby zjadają ikrę i narybek, dlatego rodziców należy odłowić.  Młode wylęgają się dość szybko po około 15 godzinach, choć jest to zależne m.in. od temperatury i może potrwać do 20 godzin. Zaczynają pływać i w pełni żerować po około 4 dniach od wylęgu. Karmimy je larwami solowca, drobnymi pokarmami suchymi i pokarmami w płynie dla narybku. W miarę wzrostu przestawiamy je na większe pokarmy suche.

Akwarium:

Ryby nie wymagają dużego zbiornika. Jeśli chcemy hodować tylko ten gatunek, to śmiało można się o to pokusić już w akwarium o długości około 50 cm z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 22°C do 27°C i pH między 6, a 8. Jako dekoracji używamy korzeni, czy różnych kamieni. Akwarium dość gęsto obsadzamy roślinami. Pamiętamy o pozostawieniu miejsca do swobodnego pływania.

Pokarm:

Przyjmują praktycznie każdy pokarm. Karmimy je mrożonkami, pokarmami żywymi i suchymi.

Charakterystyka ogólna:

Ryby dobrze czują się w zbiornikach w grupie, dlatego warto zakupić kilka sztuk, dzięki czemu prezentuje się efektowniej. Dobrze czują się wśród dużej ilości roślin, w akwariach ze zbyt dużą wolną przestrzenią bywają nieśmiałe. Również trzymane pojedynczo są bardzo strachliwe. Idealnie nadają się do towarzyskiego akwarium wielogatunkowego. Są rybami spokojnymi, które można polecić rozpoczynającym swoją przygodę z akwarystyką. Można również hodować z innymi małymi gatunkami.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!