Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

 

ZOBACZ NASZ FILM!
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/1ewkyJMBW3Q


Fot. Mariusz Król - Mikrogeophagus ramirezi

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

W naturze zamieszkuje Amerykę Południową.

Wielkość:

Osiągają średnio około 7 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Mikrogeophagus ramirezi

Dymorfizm płciowy:

Brak wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą, choć samce są niewiele większe.

Rozmnażanie:

Ryby należą do pielęgnic, co oznacza że opiekują się zarówno ikrą, jak i potomstwem. Ikra składana jest z reguły na płaskiej powierzchni np. kamienie, czy liście roślin, choć zdarza im się składać ikrę np. w spreparowanym kokosie. Co ciekawe należą do gatunku monogamicznego, gdzie dobierają się w pary. Narybek w sprzyjających warunkach rośnie dość szybko. Karmimy drobnym pylistym pokarmem suchym, ale również larwami solowca, a stopniowo wraz ze wzrostem staramy się przyzwyczajać do grubszych pokarmów suchych.

Akwarium:

Ryby nie wymagają dużego zbiornika. Jeśli chcemy hodować tylko ten gatunek, to śmiało można się o to pokusić już w akwarium o długości około 60 cm z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 24°C do 28°C i pH między 5, a 7. Jako dekoracji używamy korzeni, płaskich kamieni, łupin kokosa oraz obsadzamy akwarium roślinami. Należy zostawić wolną przestrzeń do pływania.

Pokarm:

Przyjmują praktycznie każdy pokarm. Karmimy je mrożonkami, pokarmami żywymi i suchymi.

Charakterystyka ogólna:

Ryby dobrze czują się w zbiornikach w grupie, dlatego warto zakupić kilka sztuk. Są nieagresywnym gatunkiem, dlatego nadają się do akwarium towarzyskiego. Odmiana gold charakteryzuje się ubarwieniem w kolorze pomarańczowo-złotym.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!