Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Ameryka Południowa, a konkretniej dorzecze rzeki Esmeraldas w Ekwadorze i dorzecze rzeki Tumbes w Peru.

Wielkość:

Osiągają średnio około 20 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Samice są mniejsze od samców i słabiej od nich ubarwione. Płetwy grzbietowa i odbytowa samca są ostro zakończone, podczas gdy u samic są okrągłe. U dorosłych samców na głowie pojawia się guz tłuszczowy.

Rozmnażanie:

Ikra w ilości około 300 do 400 ziarenek składana jest na płaskich elementach (kamienie, doniczki ceramiczne). Po około 4 dniach wylęgają się młode, które zaczynają pływać po około tygodniu od wylęgu, czasami później. Rodzice opiekują się ikrą i swoim potomstwem.

Akwarium:

Sugerowany zbiornik do hodowli tego gatunku powinien mieć ponad 100 cm długości, sugerowane 150 cm długości z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 22°C do 26°C i pH pomiędzy 6,5 a 8. W akwarium możemy umieścić korzenie w formie dekoracji, powinien znajdować się w nim drobny żwir i płaskie kamienie. Dodatkowo warto zadbać o dość gęstą obsadę roślinną, gdyż ryby znajdują pod nimi schronienie i lubią rozproszone światło. 

Pokarm:

Jest rybą która pobiera zarówno pokarmy mrożone, jak i suche. Dodatkowo można podawać skrobane serce wołowe, czy płatki owsiane.

Charakterystyka ogólna:

Ryby mają bardzo ciekawe ubarwienie, które zmienia się wraz z wiekiem. Lubią przekopywać dno w poszukiwaniu pokarmu, dlatego wszelkie rośliny należy dobrze zabezpieczyć przed wykopaniem. Mimo swoich dość dużych rozmiarów nie należą do agresorów i są dość spokojne.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!