Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Limnotilapia dardennii

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Jezioro Tanganika - Afryka.

Wielkość:

Osiągają średnio około 26 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Samice są mniejsze od samców i nie przekraczają z reguły 20 cm długości ciała. Ich ubarwienie jest również ciemniejsze. Wybarwiony samiec posiada na srebrzystym ciele kilka pręg. Oprócz tego podgardle u samców robi się żółtawe do pomarańczowego, tak samo jak płetwy piersiowe.

Rozmnażanie:

Ryby są agresywne w trakcie tarła, które odbywa się w miejscu wybranym przez samca. Są pyszczakami, więc zapłodnione jajeczka trafiają do pyska samicy, a po okresie około 3 do 4 tygodni młode są w pełni rozwinięte i wypuszczane ze schronienia.

Akwarium:

Zbiornik powinien mieć minimum 150 cm długości, co związane jest z dość dużym terytorializmem ryb, zalecany nawet większy. Woda powinna mieć temperaturę od 24°C do 28°C, pH około 7 do 8 i być twarda, dobrze filtrowana i systematycznie podmieniana. Powinna mieć dużo otwartej przestrzeni do pływania, a na dnie zbiornika piasek.

Pokarm:

Karmimy głównie pokarmami roślinnymi, urozmaicając dietę pokarmami mrożonymi.

Charakterystyka ogólna:

Jest jedynym przedstawicielem z rodziny Limnotilapia. Rzadko zamieszkuje strefy skaliste i z reguły występuje w strefach piaszczystych.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!