Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Rodzina:

Długonosowate Mastacembelidae

Pochodzenie:

Półwysep Koreański, Tajwan Mekong, Półwysep Malajski, Indonezja, Azja Południowa, Chiny, Tajlandia, Wietnam, Laos.


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Wielkość:

Osiągają średnio około 30 cm długości ciała, choć czasami zdarzają się osobniki kilka centymetrów większe.

Dymorfizm płciowy:

Brak różnic pomiędzy samcem, a samicą Ostronosa.


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Rozmnażanie:

Jest rybą jajorodną. W warunkach akwariowych rozmnożenie gatunku jest niezwykle trudne, tarło trwa nawet do kilku godzin, a podczas niego ryby ganiają się po zbiorniku. Wśród roślin samica składa ikrę zapładnianą przez samca, a młode wylęgają się od 3 do 5 dni po złożeniu ikry. Narybek jest niezwykle wrażliwy na parametry wody i infekcje, zwłaszcza grzybicze.

Akwarium:

Zbiornik powinien mieć minimum 100 cm długości, co związane jest chociażby z rozmiarem dorosłych osobników. Woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 28°C, pH od 6,5 do około 8 i twardość od 3° do 20°, dobrze filtrowana i systematycznie podmieniana. Dodatkowo umieszczamy rośliny, kamieniem czy korzenie.


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Pokarm:

Ryby bardzo rzadko podpływają do powierzchni w celu pobrania pokarmu, czasami wcale. Pokarm pobierany jest przez nie z dna. Karmimy mrożonkami, ponieważ pokarmy suche nie są przez nie przyjmowane, choć bardzo rzadko udawało się to zaobserwować.


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Charakterystyka ogólna:

Ryby posiadają bardzo długi nos i przypominają nieco węgorza, stąd ich nazwy Węgorek i Ostronos. Zdarza im się wyskoczyć z akwarium, które nie jest dobrze przykryte, dlatego warto o to zadbać. Wymagają w akwarium wielu kryjówek i szczelin. Są rybami bardzo łagodnymi przez co idealnie nadają się do akwarium wielogatunkowego z innymi łagodnymi gatunkami. Lubią zakopywać się w podłożu i widać wtedy jedynie wystającą głowę ryby.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!