Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Rodzina:

Długonosowate Mastacembelidae

Pochodzenie:

Półwysep Koreański, Tajwan Mekong, Półwysep Malajski, Indonezja, Azja Południowa, Chiny, Tajlandia, Wietnam, Laos.


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Wielkość:

Osiągają średnio około 30 cm długości ciała, choć czasami zdarzają się osobniki kilka centymetrów większe.

Dymorfizm płciowy:

Brak różnic pomiędzy samcem, a samicą Ostronosa.


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Rozmnażanie:

Jest rybą jajorodną. W warunkach akwariowych rozmnożenie gatunku jest niezwykle trudne, tarło trwa nawet do kilku godzin, a podczas niego ryby ganiają się po zbiorniku. Wśród roślin samica składa ikrę zapładnianą przez samca, a młode wylęgają się od 3 do 5 dni po złożeniu ikry. Narybek jest niezwykle wrażliwy na parametry wody i infekcje, zwłaszcza grzybicze.

Akwarium:

Zbiornik powinien mieć minimum 100 cm długości, co związane jest chociażby z rozmiarem dorosłych osobników. Woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 28°C, pH od 6,5 do około 8 i twardość od 3° do 20°, dobrze filtrowana i systematycznie podmieniana. Dodatkowo umieszczamy rośliny, kamieniem czy korzenie.


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Pokarm:

Ryby bardzo rzadko podpływają do powierzchni w celu pobrania pokarmu, czasami wcale. Pokarm pobierany jest przez nie z dna. Karmimy mrożonkami, ponieważ pokarmy suche nie są przez nie przyjmowane, choć bardzo rzadko udawało się to zaobserwować.


Fot. Mariusz Król - Macrognathus aculeatus

Charakterystyka ogólna:

Ryby posiadają bardzo długi nos i przypominają nieco węgorza, stąd ich nazwy Węgorek i Ostronos. Zdarza im się wyskoczyć z akwarium, które nie jest dobrze przykryte, dlatego warto o to zadbać. Wymagają w akwarium wielu kryjówek i szczelin. Są rybami bardzo łagodnymi przez co idealnie nadają się do akwarium wielogatunkowego z innymi łagodnymi gatunkami. Lubią zakopywać się w podłożu i widać wtedy jedynie wystającą głowę ryby.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!