Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Pelvicachromis pulcher

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Południowa Nigeria, Kamerun.

Wielkość:

Osiągają średnio około 9 cm długości ciała, a naturze często są większe nawet 12 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

W okresie godowym samica ma intensywniej czerwony brzuch, niż normalnie. Samice są mniejsze od samców. U samców płetwa odbytowa i grzbietowa ma wydłużone końce.

Rozmnażanie:

Jak wszystkie pielęgnicowate rodzice opiekują się ikrą i młodym potomstwem. Ikra składana jest najczęściej na płaskich powierzchniach i w kryjówkach. Idealnie do tego celu nadają się łupiny kokosa. Młode wylegają się po około 3 dniach od złożenia i zapłodnienia ikry, jednak pozostają nadal ukryte. Samodzielnie wypływają i żerują po upływie kilku dni od wylęgu. Samica pilnuje ikry, samiec pilnuje ich terytorium, natomiast narybkiem opiekują się razem.

Akwarium:

Zbiornik powinien mieć minimum 100 cm długości, co związane jest z dość dużym terytorializmem ryb. Woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 28°C, pK około 7 i twardość do 12°, dobrze filtrowana i systematycznie podmieniana. Dodatkowo umieszczamy rośliny, kamienie, korzenie, łupiny orzecha kokosowego (SPRAWDŹ JAK SAMEMU SPREPAROWAĆ ŁUPINĘ), tworzymy groty w celu zapewnienia schronienia rybom.

Pokarm:

Podajemy wszelkiego rodzaju pokarmy pochodzenia roślinnego, które urozmaicamy pokarmami mrożonymi.

Charakterystyka ogólna:

Odpowiednio karmione młode ryby bardzo szybko rosną. Nadaje się on do hodowli w akwariach wielogatunkowych. Są agresywne zwłaszcza do przedstawicieli swojego gatunku. W okresie tarła ich agresja jest spotęgowana także na inne gatunki ryb. Są to ryby popularne i niezbyt trudne w hodowli.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!