Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Heteropneustes fossilis

Rodzina:

Sumokształtne Siluriformes, a dokładniej rodzina Heteropneustidae 

Pochodzenie:

Południowa Azja: od Pakistanu do Birmy m.in. Cejlon, Tajlandia i Iran.

Wielkość:

Osiągają średnio około 70 cm długości, choć w akwarium mniejszy do około 40 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Nie mają silnie zaznaczonego dymorfizmu, a samice są nieco grubsze od samców.

Rozmnażanie:

Brak informacji o rozmnożeniu gatunku w akwarium.

Akwarium:

Nie wymaga bardzo dużego zbiornika i z powodzeniem można trzymać już w zbiornikach od około 160 litrów pojemności, choć większe okazy wymagają większej przestrzeni. W akwarium nie trzeba montować silnego oświetlenia, a wręcz jest to niewskazane. Częściowo powinno one być zaciemnione, dodatkowo można obsadzić roślinnością i wyposażyć w różnego rodzaju kryjówki. Na dnie piasek, lub niewielkiej wielkości żwir. Temperatura wody powinna wynosić od 20°C do 26°C, dobrze filtrowana i systematycznie podmieniana.

Pokarm:

Ryba przyjmuje praktycznie każdy podawany pokarm od suchego przez mrożonki i do żywego. Głównym pokarmem powinny być jednak dżdżownice, larwy ochotki, czy mięso ryb. Pozostałe pokarmy podajemy w formie uzupełnienia i urozmaicenia diety. 

Charakterystyka ogólna:

Ryby są bardzo żarłoczne i aktywne głównie wieczorem. Przejawiają dużą agresję i nie nadają się do trzymania z niewielkimi gatunkami, które staną się ich pokarmem. Często ukrywają się w różnego rodzaju grotach, mogą również wyskakiwać z nieprzykrytego akwarium.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!