Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Pundamilia nyererei

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Afryka - jezioro Wiktoria.

Wielkość:

Osiągają średnio około 9 cm długości ciała, choć zdarzają się samce 12 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Pundamilia nyererei

Dymorfizm płciowy:

Różnice w dymorfizmie zależą m.in. od rejonu z którego pochodzi ryba. Zdarza się, że samce mają na głównie zabarwienie w kolorze pomarańczowym, podobnie na grzbiecie. Kolor ten jest widoczny dopiero po osiągnięciu przez rybę około 5 cm długości ciała, gdy zaczyna się wybarwiać. Samice są z reguły w kolorze szarym, szaro-brązowym z lekko zabarwioną płetwą grzbietową.

Rozmnażanie:

Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 3 tygodnie. Zapłodnienie ikry następuje poza jej pyskiem na wybranym przez ryby terytorium. Po okresie inkubacji młode pobierają drobny pokarm i są w pełni zdolne do samodzielnego życia. Młode przy dobrym pokarmie i obfitym karmieniu bardzo szybko rosną.

Akwarium:

Wymagają raczej dużego zbiornika od około 150 cm długości wzwyż. Są rybami terytorialnymi. Woda powinna mieć parametry pH od 8 do 8,4 (przy rozrodzie wskazane jest niższe nawet 7,6), twardość od 9 do 12 i temperaturę od 23°C do 28°C.

Pokarm:

Jako pokarm podajemy im różnego rodzaju mrożonki oraz żywe larwy. Dietę urozmaicamy pokarmami suchymi jak różne płatki i granulki.

Charakterystyka ogólna:

Zalecane jest trzymanie w większych grupach przy czym na jednego samca powinno przypadać kilka samic. Najlepiej również aby z tego gatunku w zbiorniku znajdował się tylko jeden samiec. Ryby mają dość dużą głowę w porównaniu do reszty ciała i duże oczy.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!