Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Neolamprologus leleupi

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Afryka - jezioro Tanganika.

Wielkość:

Osiągają średnio około 10 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Neolamprologus leleupi

Dymorfizm płciowy:

Nie mają silnie zaznaczonego dymorfizmu, a samice są nieco mniejsze od samców.

Rozmnażanie:

Tarło odbywa się w miejscu wybranym przez samicę. Są rybami jajorodnymi. Miejsce tarła to z reguły szczeliny lub groty. Oboje rodziców opiekuje się narybkiem, który wykluwa się średnio po około 3 dniach, a samodzielnie żeruje po około tygodniu od wyklucia.

Akwarium:

Nie wymaga bardzo dużego zbiornika i z powodzeniem niewielką grupę można hodować już w akwarium 80 cm długości. Parametry wody jak w przypadku wszystkich ryb z jeziora Tanganika tj. woda twarda o pH od 7,5 do 8,5 i temperaturze od 25°C do 28°C. Należy zadbać o dobrą filtrację mechaniczną i biologiczną oraz regularne podmiany wody.

Pokarm:

Podajemy różnego rodzaju mrożonki oraz pokarmy suche.

Charakterystyka ogólna:

Jest ryba terytorialną zwłaszcza w okresie tarła. Młode ryby chętnie pływają w większych grupach, później dobierają się w pary i samce są agresywne wobec siebie. Posiadają piękne żółte i wysmukłe ciało, niektóre odmiany barwne posiadające fioletowo-niebieskie usta. Oprócz posiadania dużych ust w ich gardłach znajdują się zęby. Na dolnych płetwach brzegi są koloru niebieskawego.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!