Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Xenotilapia ornatipinnis

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Afryka - jezioro Tanganika.

Wielkość:

Ryby dorastają do około 13 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Xenotilapia ornatipinnis

Dymorfizm płciowy:

Samice są nieco mniejsze, a ich płetwa grzbietowa jest nakrapiana. U samców płetwa grzbietowa jest koloru biało-zielono-żółtego a na ich ciele daje dostrzec się srebrne, błyszczące pasy.

Rozmnażanie:

Tylko samica inkubuje i opiekuje się ikrą. Piszę o tym nie bez powodu, ponieważ istnieją gatunki Xenotilapia, gdzie zajmują się tym zarówno samica, jak i samiec. Ryby nie dobierają się w pary, a tarło odbywa się w grupie. Ikra składana jest na podłożu, zapładniana, a następnie samica pobiera ją do pyska i inkubuje około 3 tygodni. Po tym okresie w pełni rozwinięte młode są wypuszczane.

Akwarium:

Zbiornik powinien być dość duży i posiadać minimum 150 cm długości. Na dnie drobny piasek, a jako ozdoby otoczaki, lub inne kamienie bez ostrych krawędzi oraz rośliny, których gatunek ten nie podskubuje. Woda powinna być twarda, o pH od 7,5 do 8,5 i temperaturze od 25°C do 28°C. Należy zadbać o wydajną filtrację zarówno mechaniczną, jak i biologiczną. 

Pokarm:

W akwarium karmimy je drobnymi mrożonkami, żywą artemią i pokarmami suchymi.

Charakterystyka ogólna:

Ryby są koloru srebrnego z bardzo dużymi, owalnymi oczami. Cały rodzaj Xenotilapia charakteryzuje się takimi oczami, choć u tego gatunku są one wyjątkowo duże, co dodaje im uroku. W stresie reagują szybką ucieczką.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!