Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Afryka, skaliste brzegi jeziora Tanganika, szczególnie część litoralu północno-zachodnia.

Wielkość:

Samice do 7 cm długości, samce nieznacznie mniejsze.

Dymorfizm płciowy:

Płeć bardzo trudno rozróżnić. Samice zwykle są nieco większe, ale jest to wskazówka w sytuacji, gdy ryby pochodzą z jednego miotu. W okresie rozrodu płeć można rozróżnić po kształcie brodawek płciowych. Pary najlepiej dobierają się same podczas wspólnego chowu młodych.

Akwarium:

Minimum 60 cm długości. Podłoże piaszczyste. Dekoracje w postaci sterty kamieni tworzących ścianę z tyłu akwarium. Liczne groty i szczeliny w takiej konstrukcji są idealnym środowiskiem dla naskalniaków. Miejscami posadzone rośliny dobrze czujące się w twardej alkalicznej wodzie, np. Vallisneria sp. Woda o temperaturze 24-28C, pH 7,5-8,5, średnio twarda do bardzo twardej.

Rozmnażanie:

Łatwe. Dobrana para odbywa tarło w szczelinach skalnych, dużych muszlach ślimaków morskich, odwróconej do góry dnem doniczce z niewielkim otworem wejściowym itp. Nie jest tak płodny jak np. J. Marlieri, samica składa zaledwie do 30 ziaren ikry. Ikrą i wylęgiem opiekują się oboje rodzice. Wylęg należy w początkowym okresie karmić larwami solowca, drobnym oczlikiem i sproszkowanym pokarmem dla narybku.

Pokarm:

Wszelki pokarm pochodzenia zwierzęcego, pokarmy sztuczne w płatkach.

Charakterystyka ogólna:

Naskalnik wężogłowy jest terytorialny. Może być hodowana w jednym akwarium z większością gatunków z jeziora Tanganika. Przejawia bardzo dużą agresje wewnątrzgatunkową, hodowla więcej niż jednej pary możliwa w akwarium o długości co najmniej 80 cm. W stosunku do innych gatunków pokojowo usposobiony, poza okresem rozrodu, kiedy zarówno samiec jak i samica broni terytorium lęgowego. Zasiedla groty i szczeliny pomiędzy skałami, poruszając się zawsze w obrębie takiego otoczenia umożliwiającego natychmiastowe ukrycie się w razie niebezpieczeństwa. Łatwy w hodowli. Ciało wydłużone o charakterystycznym torpedowatym kształcie. Podstawowe ubarwienie żółtawe, na którym układają się ciemno brązowe poziome i pionowe pasy tworzące kratkę. Jest to najmniejszy przedstawiciel rodziny naskalników.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

Autor artykułu
Marcin Łuczak

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!