Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rodzina:

Kąsaczowate Characidae

Rodzaj:

Aterynowate Atherinidae

Pochodzenie:

Afryka; Madagaskar - strumienie górskie o bardzo czystej i dobrze natlenionej wodzie.

Wielkość:

do 10 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samice są pełniejsze w partii brzusznej i mniej jaskrawo ubarwione.

Akwarium:

Minimum 80 cm długości, po bokach i z tyłu obsadzone roślinnością, pośrodku pozostawiona wolna przestrzeń do pływania. Wskazane rośliny pływające na powierzchni wody, z długimi korzeniami, np. Pistia rozetkowa (Pistia stratiotes) w których bedocja odbywa tarło. Dekoracje w postaci kamieni i korzeni. Woda średnio twarda do bardzo twardej, o temperaturze 22-24C i pH 7,0-8,0. Konieczna częsta podmiana wody (objętości akwarium co dwa tygodnie, lub 1/4 co tydzień). Wskazany wydajny filtr, którego wylot powodować będzie silny prąd wody w akwarium. Woda musi być pozbawiona azotanów i wolna od chloru.

Rozmnażanie:

Przy zachowaniu optymalnych warunków chowu doprowadzenie do tarła nie jest zbyt trudne. Ryby wycierają się blisko powierzchni wody w gąszczu roślin, do których samica przy pomocy lepkiej nici przykleja ikrę (w akwarium tarliskowym koniecznie należy umieścić takie rośliny jak wywłócznik czy pistia). Rozwój zarodków w jaju trwa około tygodnia. Dużo trudności przysparza natomiast odchowanie narybku, który jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenie biologiczne i mechaniczne wody. Ze względu na to należy zrezygnować z karmienia go pierwotniakami i innymi pokarmami, które szybko mogłyby pogorszyć jakość wody. W tym wypadku podawanie naupliusów artemii jest najlepszym rozwiązaniem.

Pokarm:

Wszystkożerna, chętnie zjada pokarmy żywe (także owady z powierzchni), mrożone, jak również wszelkie pokarmy sztuczne. Żeruje tylko w toni, nie podejmuje pokarmu z podłoża.

Charakterystyka ogólna:

Wszystkożerna, chętnie zjada pokarmy żywe (także owady z powierzchni), mrożone, jak również wszelkie pokarmy sztuczne. Żeruje tylko w toni, nie podejmuje pokarmu z podłoża.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

Autor artykułu
Marcin Łuczak

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!