Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Zmienniak plamisty

Rodzina:

Piękniczkowate Poeciliidae

Pochodzenie:

Honduras, Gwatemala, Meksyk

Wielkość:

Samce są mniejsze od samic (4 cm) samice do 6 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Oprócz wspomnianej wyżej wielkości u samca płetwa odbytowa przekształcona jest w gonopodium.


Fot. Mariusz Król - Zmienniak plamisty

Akwarium:

Nie wymagają bardzo dużego zbiornika i tak naprawdę śmiało można je hodować już w 50-cio litrowym akwarium, temperatura od 23 do 26 stopni Celsjusza, pH od 7 do 8 i twardość wody od 10 do 20 dKH.

Rozmnażanie:

Ciąża u samicy trwa średnio około 4 tygodni, czasami 5 tygodni. Zależy to m.in. od temperatury wody w zbiorniku. Są rybami jajo-żyworodnymi także samica zapładniana jest przez samca za pomocą gonopodium. Mode rodzą się w pełni wykształcone, mogą zostać pożarte przez rodziców. Jeżeli chcemy hodować je w zbiorniku ogólnym, trzeba zasadzić sporą ilość roślin, które będą im służyły za kryjówkę. Możemy również przenieść samicę do osobnego akwarium (kotnika) do czas porodu. Samica w ciąży jest znacznie pulchniejsza (grubsza) co da się zauważyć.


Fot. Mariusz Król - Zmienniak plamisty

Pokarm:

Nie ma problemu z pobieraniem pokarmu. Podajemy wszelkiego rodzaju pokarmy suche, mrożone i żywe.


Fot. Mariusz Król - Zmienniak plamisty

Charakterystyka ogólna:

Są to bardzo towarzyskie i spokojne ryby, które pływają po całym akwarium. Idealnie nadaje się dla początkujących akwarystów, ponieważ jest odporna na błędy osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką. Oprócz tego sposób rozmnażania pozwala każdemu cieszyć się z możliwości odchowu i posiadania potomstwa ryb.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!