Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

Azja Południowo - Wschodnia, rzeki i strumienie dorzecza Mekongu.

Wielkość:

do 15 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samice są pełniejsze w partii brzusznej w porównaniu do samców.

Akwarium:

Minimum 80 cm długości. Miejscami gęsto obsadzone roślinnością, pośrodku pozostawiona wolna przestrzeń do pływania. Dekoracje w postaci kamieni i korzeni tworzących kryjówki, podłoże z piasku lub drobnego żwirku. Najbardziej właściwy jest rozdzielający przestrzeń wystrój akwarium z korzeni pełnych jam i zakamarków oraz gęstych kęp roślinności. Woda o temperaturze 22-26 C, pH 6,5-7,5, miękka do średnio twardej. Ryby nie tolerują zbyt dużej zawartości związków azotowych (azotynów) w wodzie, dlatego wskazana jest częsta jej podmiana.

Rozmnażanie:

Możliwy do rozmnożenia w akwarium jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Kluczem do sukcesu wydaje się być bardzo duże i odpowiednio urządzone akwarium.

Pokarm:

Wszystkożerna - larwy komarów, artemia, oczlik, glony (grubowarg je zwalcza), wszelkie pokarmy sztuczne, jako dodatek pokarmy pochodzenia roślinnego.

Charakterystyka ogólna:

Ruchliwy i żywotny. Bywa napastliwy w stosunku do współmieszkańców akwarium, ale w mniejszym stopniu niż jego bliski krewniak Epalzeorhynchos bicolor (Grubowarg dwubarwny). Przejawia znaczną agresję wewnątrz gatunkową. Najsilniejszy osobnik dąży do zdominowania pozostałych, nieustannie się z nimi ącierając, jeśli pojawią się w zasięgu wzroku. Hodowla większej grupy tych ryb jest możliwa tylko w dużym akwarium z zaaranżowanymi licznymi kryjówkami. Ciało wydłużone o torpedowatym kształcie, koloru zielonkawooliwkowego, wszystkie płetwy koloru czerwonego (co odróżnia E. Frenatum od E. Bicolor którego tylko płetwa ogonowa jest czerwona). W okolicy pyszczka dwie pary w±sików. U nasady płetwy ogonowej ciemna plama.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

Autor: Marcin Łuczak.

Od siebie chciałbym dodać iż Grubowarg zielony jest niczym innym, jak dosyć pospolitym w naszych sklepach Labeo. Ta nazwa przyjęła się na polskim rynku i jest uznawana za poprawną.

Autor artykułu

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!