Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Jest to chyba najpopularniejsza i najbardziej dostępna w handlu słodkowodna ryba akwariowa od której zaczyna większość akwarystów. W naturze spotykana jest ona w Wenezueli, Gujanie, północnej Brazylii, wodach wysp Barbados i Trynidad oraz Amazonce.

Samiec tego gatunku jest mniejszy od samicy i jego wielkość nie przekracza z reguły około 3 cm długości ciała, podczas gdy samica osiąga średnio do 5 cm długości. Oprócz tego samiec jest bardziej kolorowy, a jego płetwa odbytowa jest gonopodium. Z reguły samce także posiadają długie weloniaste płetwy ogonowe, jednak nie u wszystkich odmian.


Samica gupika

Są to bardzo towarzyskie ryby, które nie sprawiają problemów w hodowli nawet początkującym. Chętnie się rozmnażają i nie są wymagające. Warto dodać, że są rybami żyworodnymi, także samica rodzi po przebytej (około 4-5 tygodni ciąży) od razu małe w pełni wykształcone rybki.

W jaki sposób poznać, że samica jest kotna?
U samicy w okresie ciąży zauważymy tzw. czarną plamę w okolicach odbytu. Jest to jej plama ciążowa. Oprócz tego będzie miała bardziej zaokrąglony brzuch. Młode po porodzie są od razu przyjmują pokarm. Najlepiej rozdrabniać im wtedy posiadany pokarm, którym karmimy dorosłe ryby, lub kupić specjalne pokarmy dla narybku. Warto zadbać, aby do porodu doszło w kotniku i młode nie zostały pożarte przez inne posiadane ryby.

Gupik istnieje w wielu odmianach barwnych. Dobrze jest posiadać dużą obsadę roślinną i miejsce do pływania. Oprócz tego w akwarium umieszczamy dowolne ozdoby jak korzenie, kamienie, czy łupiny orzecha kokosowego. Woda powinna mieć od 22°C do 27°C temperatury. Dobrze byłoby gdyby w akwarium znajdowały się rośliny, różne dekoracje, ale i miejsce do pływania.


Samiec gupika

Żywa, towarzyska, zgodna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Ryba niewymagająca, dlatego jest szczególnie polecana początkującym akwarystom. 

Istnieje wiele odmian barwnych gupików, które różnią się nie tylko kolorystyką, ale i kształtem (zwłaszcza płetw).

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!