Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

We współpracy z www.forumzbrojnikowe.pl pragniemy przedstawić opis kolejnego zbrojnika na naszym serwisie. Tym razem jest to Sturisoma złocista.

Rodzina:

Zbrojnikowate (Loricariidae)


fot. Kacper Pecka (lordam) - Sturisoma złocista

Występowanie:

Czyste, szybko płynące wody rzek :Magdalena, San Jorge i Cesar River (Kolumbia)


fot. Kacper Pecka (lordam) - Sturisoma złocista młode

Charakterystyka:

Wielkość: Około 30 cm. W akwariach na ogół osiąga nieco mniejsze rozmiary.

Są to ryby spokojne. Poruszają się bardzo majestatycznie, lecz nie tolerują zbyt agresywnych towarzyszy w akwarium. Lubią przesiadywać na korzeniach, kamieniach, a także roślinach bezpośrednio pod wylotem filtra.


fot. Kacper Pecka (lordam) - Sturisoma złocista

Dymorfizm płciowy:

Samce wokół pyszczka posiadają wyraźną szczecinę oraz mają bardziej smukła budowę ciała od samic.


fot. Kacper Pecka (lordam) - Sturisoma złocista samiec


fot. Kacper Pecka (lordam) - Sturisoma złocista

Akwarium:

Zbiornik dla Sturisom powinien mieć dno o minimalnej powierzchni 100x40cm (preferowane większe). W akwarium powinny znaleźć się liczne korzenie o różnej twardości, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ryb zbrojnikowatych. Jak wszystkie zbrojniki sturismom należy zapewnić piasek oraz starać się unikać innego ostrego podłoża, które mogłoby pokaleczyć delikatne brzuchy sturisom.


fot. Kacper Pecka (lordam) - Sturisoma złocista młode

Parametry wody:

Ph: 6,4-7,4

Gh: 6-14 

Temp: od 24°C - 26°C


fot. Kacper Pecka (lordam) - Sturisoma złocista młode

Odżywianie:

Jest to typowy zbrojnik roślinożerny. W diecie powinny przeważać pokarmy tabletkowane na bazie spiruliny, a także świeże warzywa m.in. cukinia, ogórek czy szpinak. W ramach uzupełnienia diety można podawać pokarm mięsny np. solowca, cyklopa czy kryl. Dodatek do diety aspektów mięsnych jest szczególnie ważny jako stymulant tarła oraz w przypadku wzrostu narybku.


fot. Kacper Pecka (lordam) - Sturisoma złocista

Rozmnażanie:

Aby zachęcić ryby do tarła wskazane jest podmienienie około 20% wody i obniżenie jej temperatury do około 22*C. Następnie należy temperaturę wody stopniowo podnosić średnio o 1*C co dwa dni aż osiągnie wartość 26 - 27*C. Z reguły 5 - 6 dni po podmianie wody i podniesieniu temperatury następuje tarło. Do tarła dochodzi w przeróżnych miejscach m.in. na szybach akwarium, roślinach czy sprzęcie wewnątrz zbiornika. Tarło poprzedza około godzinny taniec samca z samicą (czasami 2-3). Po tym okresie oraz wyczyszczeniu wyznaczonego miejsca ryby podchodzą do tarła. Proces składania ikry trwa około 2 godzin, po których opieką nad jajami zajmuje się samiec. Po około 6-7 dniach wykluwają się młode, które należy zacząć karmić po ówczesnej absorpcji woreczka żółtkowego, czyli po kolejnych 3-4 dniach. Młode sturisomy są bardzo wrażliwe na zmiany parametrów wody oraz jakość pokarmu. Do prawidłowego wzrostu wymagają dodatku pokarmu mięsnego.


fot. Kacper Pecka (lordam) - Sturisoma złocista

Uwagi końcowe:

Sturisomy aureum to jedne z najciekawszych zbrojników ogólnie dostępnych na rynku. Swoim sposobem pływania przypominają startujące samoloty. Jest to zbrojnik nazywany potocznie królem przedniej szyby z racji wielkich upodobań do przesiadywania na szybach oraz możliwości podziwiania jego urody. Zdecydowanie jeden z ciekawszych zbrojników na początek przygody z rodziną loricariidae

Autor artykułu
Kacper Pecka

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!