Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Zbrojnik lamparci to gatunek, który zyskał i nadal zyskuje w oczach wielu akwarystów ze względu na bardzo ciekawe cętkowane ubarwienie. W naturze gatunek ten występuje w Ameryce Południowej, dorzeczach rzek Amazonki oraz Orinoko.

Często ze względu na swój piękny wygląd zbrojniki te trafiają do małych akwariów. Można byłoby to nawet uznać za dopuszczalne w momencie gdy ryby są bardzo małe, ale należy wziąć pod uwagę to, że dorastają nawet do 60 cm długości ciała, choć nie przekraczają średnio 50 cm w  akwarium. Chcąc więc rozpocząć ich hodowlę dobrze mieć odpowiednie ku temu warunki.

Jakie akwarium?

Zakładając zbiornik dla gibbicepsów warto pomyśleć, czy na pewno chcemy zdecydować się na ich hodowlę i czy mamy takowe możliwości. Najlepiej aby akwarium miało powyżej 200 cm długości i naprawdę duży litraż.

Jak przygotować zbiornik?

Akwarium powinno posiadać liczne kryjówki. Ryby te dobrze czują się na piasku i potrafią kopać w podłożu. Dlatego też należy zadbać, aby w zbiorniku nie znajdowały się zbyt delikatne rośliny, które mogą w ten sposób uszkodzić. Woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 27°C, a filtracja powinna być mocna, tak aby woda była klarowna i dobrze natleniona. W środku trzeba także umieścić korzenie, z których ryby będą zeskrobywały glony oraz dzięki którym ich dieta urozmaici się o celulozę.

Który samiec, a która samica?

Ciało tego gatunku jest w całości, łącznie z płetwami pokryte cętkami o różnych kształtach (stąd też jego nazwa lamparci). Są koloru ciemnobrązowego, a ich cętki mają jasnobrązowy kolor obwódek. Niestety płeć ryb jest bardzo trudna do rozróżnienia. Samce mają spiczastą brodawkę płciową.

Czy są agresywne?

Zbrojniki lamparcie są rybami dość spokojnymi. Agresję obserwuje się głównie w stosunku do innych ryb żerujących podobnie jak one (na dnie). Żeruje głównie nocą i większość czasu spędza na dole zbiornika. Obserwować można go nocą przy oświetleniu nocnym, jednak istnieje możliwość przyzwyczajenia ryby do żeru w ciągu dnia. Często kładzie się na korzeniach i kamieniach znajdujących się na dnie. Jest raczej dobrym pływakiem, aczkolwiek rzadko aktywnie korzysta z tej umiejętności.

Jak karmić?

Główny pokarm to oczywiście glony. Mimo wszystko są raczej wszystkożerne i pobierają zarówno pokarmy suche, mrożone, czy żywe, które opadają na dno zbiornika. Oprócz tego dietę oczywiście należy urozmaicać. Dobrym sposobem jest podawanie sałaty, ogórka, czy szpinaku. Zdarzają się przypadki, gdy przy zbyt małej ilości pokarmu dobierają się do hodowanych przez nas roślin. Dorosłym rybom można podawać także np. posiekane filety.

Potomstwo w akwarium?

Z tego co można znaleźć w internecie oraz z własnych doświadczeń i doświadczeń znajomych nie spotkałem się z rozmnożeniem zbrojników lamparcich w akwarium. Ryby w handlu pochodzą z wielu farm, gdzie mają ku temu odpowiednie warunki. Na farmach tych wykorzystywane są specjalne zbiorniki. W nich ryby kopią głębokie tunele i odbywają tam tarło. Być może brak przypadków rozmnożeń gatunku w akwarium ma właśnie związek z wielkością ryb i brakiem możliwości kopania takich tarliskowych tuneli.

Co trzymamy razem?

Mimo tego, że ryby należą do w miarę łagodnych najlepiej trzymać je z innymi dużymi rybami, także agresywnymi. Dobrze prezentują się z różnego rodzaju pielęgnicami.

Jeżeli tylko mamy możliwość i chcielibyśmy hodować ten gatunek, to zdecydowanie można go polecić, gdyż jest on raczej bezproblemowy.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!