Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Labeotropheus trewavasae posiada polską nazwę pyszczak wysmukły. Jest jednak sprzedawany także pod kilkoma innymi, a zarazem ciekawymi nazwami. Można go spotkać w sklepach, (zwłaszcza tych, które o akwarystyce za wiele nie wiedzą, a jednak biorą się za ten temat) pod nazwami: gatunkową, polską, trew, czy nosacz.

Odmiany barwne


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West samiec

Najczęściej spotykaną odmianą barwną Labeotropheusa trewavasae jest odmiana Thumbi West. Samiec tej odmiany jest fioletowo niebieski, a jego płetwa grzbietowa często ma kolor pomarańczowy. Zdarza się czasami, że jej ubawienie nie różni się od kolorystyki ciała. Samica Thumbi West jest koloru łososiowego, a na jej ciele często znajdują się pojedyncze czarne plamki.  Młode samce tego gatunku są szare. Jak większość pyszczaków wybarwiają się wraz z wiekiem w zależności od warunków panujących w zbiorniku. Samice natomiast są łososiowe od urodzenia. Ubarwienie dorosłej pary kontrastuje ze sobą w zdumiewający sposób. 


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West samica

Ciekawe są także łaciate odmiany tego gatunku. Są jednak rzadziej spotykane na naszym rynku i często też znacznie droższe. Zaliczamy do nich Labeotropheusy OB, OB Morf i teoretycznie mogąca wystąpić sama odmiana Morf. 


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West samica

Skrót OB oznacza Orange Blotch, czyli bardzo upraszczając plamy na pomarańczowym ubarwieniu. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Nie musi także być to tak jak w uproszczonej formie pomarańczowe ubarwienie. Ryba o niebieskim kolorze ciała z ciemnymi łatami, także może być tą odmianą. Aby dokładnie to przeanalizować, trzeba by zbadać zależność miedzy blotch, a polimorfizmem. Jest to już jednak temat do dyskusji, nadający się na osobny artykuł. 


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West samiec

W sklepie ciężko jednak dostać formę barwną opisywanego gatunku. Jeżeli bardzo nam zależy na zakupie takiej ryby, musimy udać się do hodowców. 

Dlaczego kulfon?


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West samiec

Pisząc "nosata ryba" nie piszę tego bez powodu i nie bez powodu nazywam je kulfonami. Pysk Labeotropheusa jest zbudowany w bardzo ciekawy sposób. Jego dolna część jest krótsza. Zachodzi na nią mięsisty fałd przypominający nos. Dzięki takiemu wyglądowi ryby znajdują wielu zwolenników. 


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West OB samica

Karmienie

Obserwując te ryby podczas karmienia można zauważyć, iż najchętniej pokarm pobierają z dna. Często jest to im jednak uniemożliwiane przez innych współtowarzyszy z odmiennych gatunków znajdujących się razem z nimi w zbiorniku, co wywnioskowałem z moich obserwacji. Doskonale obrazuje to budowa pyska ryby, który skierowany jest w przeciwieństwie do ryb pobierających pokarm z powierzchni wody - do dołu. Pokarm pobierają także podczas jego opadania w toni wodnej. Bardzo rzadko podpływają do powierzchni tafli wody w tym właśnie celu.


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West samiec

Ryba preferuje pokarm pochodzenia roślinnego, dlatego też powinniśmy w jej diecie uwzględnić głównie pokarmy roślinne. Jako dodatki możemy podawać kluski i mrożonki. Pokarmy typu ryż, kaszka kuskus, makaron, kluski, czy tym podobny pokarm łatwo jest przygotować w szybki sposób w domu. Mrożonki możemy podawać nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Polecam dafnię, oczlika, cyklopa, wodzienia, czy larwy czarnego komara. Nie wolno karmić larwami ochotki. Powodują one nie tylko u tego gatunku otłuszczenie narządów wewnętrznych. Jako głównego składnika diety używamy spiruliny w płatkach, lub granulkach. Granulki należy namoczyć przed wrzuceniem do zbiornika. Spirulina jest obecnie dostępna wszędzie, więc nie będzie problemu z kupnem pokarmu. 

Wielkość i zbiornik

Co do wielkości Labeotropheusów dorastają do 15 cm. w naturze, jednak w akwarium nie przekraczają z reguły wielkości 12 cm. długości. Są jednymi z największych przedstawicieli z grupy Mbuna, dlatego też należy zaopatrzyć się w jak największy zbiornik do ich hodowli. Przyjmowane minimum to 100 cm. długości i pojemność powyżej 200 litrów. Mniejsze akwarium nie nadaje się do hodowli tych niezwykle interesujących ryb. 


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West samiec

Dymorfizm płciowy

Odróżnienie płci u tego gatunku nie jest zadaniem trudnym, jeżeli wiemy jaką formę barwną posiadamy. Dużo gorszym problemem jest identyfikacja posiadanej przez nas formy barwnej. Spowodowane jest to różnorodnością form, a zarazem możliwością krzyżowania się gatunku w jednej formie barwnej z inną. Ryby też mogą krzyżować się z pokrewnym im gatunkiem Labeotropheus fuelleborni. Liczba odmian barwnych labeotropheusów jest największa, zaraz obok liczby odmian aulonocar. 


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West samiec

Rozmnażanie

Rozmnażanie nie jest trudne i zachodzi w większości akwariów bezproblemowo. Samiec wykopuje dołek w podłożu i zagania samicę "trzęsąc" się. Czasami zamiast dołka zagania ją do grot. Następnie samica składa ikrę, która zostaje po złożeniu zapłodniona przez samca. Potem samica bierze ją do pyszczka i inkubuje najpierw ikrę, a potem młode znajdujące się jeszcze w pyszczku. Całe proces inkubacji trwa tak jak u wszystkich Mbuna około 21 dni, choć czasem może się skrócić. Czasami samica także niechętnie wypuszcza swoje młode, wtedy proces inkubacji się wydłuż


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Thumbi West samiec

Inne ryby w naszym zbiorniku

Dobór obsady do Labeotropheusów może sprawić początkującym malawistom trochę trudności. Ryby te są agresywne, należy więc dobrać łagodniejszą obsadę. Z reguły "kulfony" są gatunkiem dominującym w akwarium. Gdybyśmy dobrali do nich inne agresywne gatunki w naszym zbiorniku nie obyło by się bez walk głównie samców, które rzadko kończyłyby się happy endem.


fot. Mariusz Król - Labeotropheus trewavasae Chilumba młody osobnik

Jest to niewątpliwie jeden z najciekawszych moim zdaniem gatunków pyszczaków z jeziora Malawi, który dla mnie zawsze był jedną z podstawowych pozycji w malawijskim zbiorniku.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!