Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Kolcobrzuch karłowaty

Kolcobrzuch karłowaty w naturze występuje w Azji i Indiach. Jest bardzo ciekawą rybą.

Kolcobrzuchy karłowate należą do rodziny ryb Rozdymkowatych.

Bardzo ciekawa jest budowa ryby. Otóż nie mają one łusek na ciele, nie posiadają także żeber ani płetw brzusznych. Sprawia to, że słabo pływają, ale za to interesująco wyglądają podczas pływania. Brak łusek jest też często powodem śmierci ryby ze względu na większą wrażliwość skóry na różnego rodzaju zanieczyszczenia wody (zwłaszcza związki azotu, leki, nawozy). Dlatego też należy ją w miarę często podmieniać, dobrze natleniać i dbać, aby miała od 23°C do 27°C.

Ryby nazwę karłowaty zawdzięczają niewielkiemu rozmiarowi. Otóż dorastają średnio do około 2,5 cm długości.

Gatunek mimo niepozornego wyglądu lubi wyskakiwać z wody, więc zbiornik musi być przykryty. Warto aby znajdowało się w nim dużo kryjówek i roślin, w których kolcobrzuchy znajdują spokój i schronienie.

Ryby nie mają dużych wymagań jeżeli chodzi o wielkość akwarium. Pojedyncze osobniki można trzymać już w 30 litrach, natomiast zalecana wielkość to 50 litrów. Kolcobrzuchy są terytorialne i walczą o swoje ulubione miejsca.

Jeżeli chodzi o dobór obsady do kolcobrzuchów trzeba unikać krewetek (którymi chętnie się pożywią), ryb z weloniastymi płetwami (też nimi nie pogardzą), ciekawszych odmian ślimaków (ich przysmak i podstawa diety) i ruchliwych ryb ze względu na to, iż same są dość powolne. Dobrym wyborem będą niewielkie i spokojne gatunki.

Można zaobserwować w zachowaniu tych ryb wzmożoną ciekawość. Muszą koniecznie wiedzieć o wszystkim co się wokół nich dzieje.

Karmimy pokarmami żywymi i mrożonkami. Oprócz tego warto wrzucać im ślimaki takie jak zatoczki, czy świderki. Gatunek posiada kostny dziób, który cały czas rośnie. Dzięki rozkruszaniu muszel ślimaków jest on ścierany, więc trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Zdarza się, że przyjmują także suche pokarmy.

UWAGA: Nie wolno karmić pokarmami zwierzęcymi pochodzenia zwierząt stałocieplnych np. serce wołowe, do którego trawienia kolcobrzuchy nie są przystosowane.

Rozróżnienie płci nie stanowi większego problemu u dorosłych osobników. Samiec w przeciwieństwie do samicy posiada ciemną linię pod brzuchem i jest smuklejszy od samicy. Ikrę składają na kamieniach, a za opiekę nad nią odpowiada przyszły tata przez około 7 dni, aż do wylęgu. Podczas tarła samce walczą między sobą o samicę. Warto więc zadbać o większą ilość samic przypadającą na jednego samca.

CIEKAWOSTKI: Kolcobrzuchy należą do wąskiego grona ryb które mrugają oczami (zamykają je). Oprócz tego mają zdolność do zwiększania swoich rozmiarów nawet kilkakrotnie. W momencie przerażenia potrafią wypełnić brzuch powietrzem, lub wodą w celu odstraszenia potencjalnego drapieżnika, co niezmiernie rzadko można zaobserwowć w akwarium.

Jest to niewątpliwie urocza ryba, którą śmiało można polecić ze względu na wygląd i zachowanie. 

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!