Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Świecik kongolański należy do rodziny Kąsaczowatych i jest polecaną rybą do akwarium wielogatunkowego. Mimo to jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia i parametry wody.

Rozróżnienie samca od samicy jest trudne zwłaszcza u młodych ryb. Łatwiej rozpoznać płeć u dorosłych osobników. Samiec będzie większy (dorasta do 8 cm), a samica do 6 cm długości. Oprócz tego samce mają dłuższe płetwy i są intensywniej ubarwione.

 
fot. Mariusz Król - Świecik kongolański

Decydując się na ten gatunek w akwarium należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Mimo wielkości jest dość płochliwy. Zbiornik powinien mieć około 100 cm długości co spowodowane jest dużą ruchliwością tego gatunku. Jest to ryba stadna i najlepiej trzymać minimum 5 sztuk. Samce mogą walczyć ze sobą. Oprócz tego należy zadbać o miękką, dobrze natlenioną i czystą wodę w akwarium oraz obsadzić je dużą ilością roślin. Temperatura wody od 23°C do 27°C.


fot. Mariusz Król - Świecik kongolański

Rozmnażanie ryb odbywa się przez składanie ikry w toni wodnej. Wygląda to bardzo imponująco, aczkolwiek w akwarium wielogatunkowym istnieją bardzo nikłe szanse na odchowanie, a nawet wyklucie się młodych, gdyż ikra zostanie pożarta przez inne gatunki. Młode ryby wykluwają się do tygodnia od złożenia jajeczek.

Karmimy pokarmem żywym i suszonym, w naturze lubi zjadać owady z powierzchni wody. Raczej nie pobiera pożywienia z dna zbiornika, choć czasami zdarzają się odstępstwa.

Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim przez ubarwienie. Ciało jest koloru oliwkowobrązowego. Boki ryby posiadają opalizujące łuski mieniące się na tęczowo.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!