Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Labiochromis caeruleus, czyli pyszczak yellow nazywany jest przez niektórych cytrynką. Ma to oczywiście związek z jego żółtym ubarwieniem, dzięki któremu staje się z reguły pierwszym hodowanym przez większość akwarystów pyszczakiem.


fot. Mariusz Król - Labidochromis caerules narybek

Pyszczak ten należy do roślinożerców (grupa Mbuna). W akwarium należy stworzyć mu warunki zbliżone do naturalnych, a jako że zamieszkuje litoral skalny powinniśmy do wystroju używać wapieni i piaskowców.

Dorasta do około 10 cm długości. 

Ciężko jest rozróżnić płeć tej ryby i możliwe jest to dopiero u około pół rocznych osobników. Samiec jest intensywniej ubarwiony od samicy (przede wszystkim czarne pasy są dużo bardziej wyraziste). Oprócz tego w momencie gdy samce mają już około 10 cm, samice będą mniejsze. U większości samców znajdują się również atrapy jajowe, podczas gdy praktycznie nie występują one u samic. Innym sposobem rozróżnienia płci może być walka samców. Samice praktycznie nie biorą udziału w potyczkach o terytorium.


fot. Mariusz Król - Labidochromis caerules tarło

Oczywiście labidochromis caeruleus jak wszystkie pyszczaki jest rybą terytorialną i haremową. dlatego docelowo powinniśmy trzymać kilka samic przypadających na jednego samca.

Rozmnażanie nie stanowi problemu, samica składa ikrę, która następnie zapładniana jest przez samca. Później jak w każdym przypadku pyszczaków jest ona inkubowana w pysku samicy przez około 21 dni. Samica wypuszcza na świat w pełni rozwinięte młode, które w razie niebezpieczeństwa jeszcze przez jakiś czas mogą znajdować schronienie w pysku matki.

Jak w przypadku biotopu jeziora Malawi woda w zbiorniku powinna mieć temperaturę 24°C - 28°C, być średnio-twarda do twardej o pH 7-8. Minimalny zbiornik do hodowli tych ryb to około 80 cm długości i 120 litrów pojemności.


fot. Mariusz Król - Labidochromis caerules samiec

Karmimy je większością pokarmów roślinnych, urozmaicając dietę o mrożonki, czy kaszę kuskus. Ryby przyjmują praktycznie każdy pokarm.

Nie ma wątpliwości, że gatunek ten śmiało można polecić początkującym swoją przygodę z rybami z jeziora Malawi, gdyż jest wyjątkowo urokliwy pod względem wyglądu, a do tego jednym z najmniej agresywnych przedstawicieli grupy Mbuna.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!