Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei

Maylandia greshakei (Metriaclima greshakei) to pyszczak z grupy Mbuna. Grupa Mbuna to roślinożerne pyszczaki pochodzące z jeziora Malawi. 


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei wybarwiający się samiec

Spotykana jest przede wszystkim w litoralu skalistym, dlatego też w akwarium należy zapewnić jej dużo kryjówek wśród piaskowców i wapieni.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samica

Zdarza się, że dorastają w akwarium nawet do 15 cm długości, aczkolwiek z reguły nie przekraczają 13 cm wielkości. Jak w każdym przypadku szybkość wzrostu młodych osobników zależna jest od tego w jak dużym zbiorniku się znajdują (znaczenie ma przede wszystkim powierzchnia), a także od podawanego pokarmu.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samiec

U niektórych pyszczaków z jeziora Malawi ciężko jest rozróżnić płeć. W przypadku opisywanego gatunku nie ma z tym problemu (oczywiście u dorosłych osobników). Samiec ma ciało niebieskie, jest w miarę jasno i jaskrawo ubarwiony z płetwą pomarańczową. Dodatkowo na płetwie odbytowej znajdują się u niego duże atrapy jajowe. Samica jest brązowa, lub brązowo-szara. Zdarzają się przypadki, gdzie samiec nie ma pomarańczowej płetwy, co pokazałem na zdjęciach.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei młody osobnik

Jeżeli chodzi o agresywność gatunku jest średnia, aczkolwiek potrafią zaciekle bronić swojego rewiru i często należą do dominujących ryb w zbiorniku.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei młody osobnik

Rozmnażają się tak jak wszystkie pyszczaki, a ich rozmnożenie nie stanowi problemu. Samica składa ikrę, która następnie zapładniania jest przez samca. Kolejno samica bierze ikrę do pyszczka i inkubuje ją w nim przez około 3 tygodnie (co może się przedłużyć, lub też skrócić). Czasami samicy nie udaje się donosić jajeczek, co ma związek np. z jej pierwszym tarłem. Im jest bardziej "doświadczona", tym lepiej inkubuje przyszłe potomstwo. Podczas tarła samiec jest dość agresywny w stosunku do partnerki. Młode wypuszczane są przez matkę w pełni rozwinięte, a w razie niebezpieczeństwa wracają do jej pyska.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samica podczas inkubacji

Maylandię greshakei karmimy głównie pokarmem roślinnym podawanym w różnej postaci. Dietę należy urozmaicać także pokarmami mięsnymi takimi jak mrożonki. Dodatkowo możemy próbować podawać liście sałaty, czy kaszę kuskus.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei młody osobnik

Należy pamiętać, że pyszczaki to ryby haremowe i na jednego samca powinno przypadać kilka samic. Im większe akwarium, tym lepsze, aczkolwiek dla jednego haremu powinien wystarczyć zbiornik wielkości około 150 litrów.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei młody osobnik

Woda w zbiorniku powinna mieć temperaturę 24°C - 28°C, być średnio-twarda do twardej o pH 7-8, dlatego też jako kamieni używamy wapieni i piaskowców.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samiec

PAMIĘTAJMY:

Zbiornik dla pyszczaków nie musi być wysoki, najważniejsza jest powierzchnia ze względu na ich terytorializm.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samiec

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!