Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Maylandia greshakei (Metriaclima greshakei) to pyszczak z grupy Mbuna. Grupa Mbuna to roślinożerne pyszczaki pochodzące z jeziora Malawi. 


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei wybarwiający się samiec

Spotykana jest przede wszystkim w litoralu skalistym, dlatego też w akwarium należy zapewnić jej dużo kryjówek wśród piaskowców i wapieni.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samica

Zdarza się, że dorastają w akwarium nawet do 15 cm długości, aczkolwiek z reguły nie przekraczają 13 cm wielkości. Jak w każdym przypadku szybkość wzrostu młodych osobników zależna jest od tego w jak dużym zbiorniku się znajdują (znaczenie ma przede wszystkim powierzchnia), a także od podawanego pokarmu.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samiec

U niektórych pyszczaków z jeziora Malawi ciężko jest rozróżnić płeć. W przypadku opisywanego gatunku nie ma z tym problemu (oczywiście u dorosłych osobników). Samiec ma ciało niebieskie, jest w miarę jasno i jaskrawo ubarwiony z płetwą pomarańczową. Dodatkowo na płetwie odbytowej znajdują się u niego duże atrapy jajowe. Samica jest brązowa, lub brązowo-szara. Zdarzają się przypadki, gdzie samiec nie ma pomarańczowej płetwy, co pokazałem na zdjęciach.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei młody osobnik

Jeżeli chodzi o agresywność gatunku jest średnia, aczkolwiek potrafią zaciekle bronić swojego rewiru i często należą do dominujących ryb w zbiorniku.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei młody osobnik

Rozmnażają się tak jak wszystkie pyszczaki, a ich rozmnożenie nie stanowi problemu. Samica składa ikrę, która następnie zapładniania jest przez samca. Kolejno samica bierze ikrę do pyszczka i inkubuje ją w nim przez około 3 tygodnie (co może się przedłużyć, lub też skrócić). Czasami samicy nie udaje się donosić jajeczek, co ma związek np. z jej pierwszym tarłem. Im jest bardziej "doświadczona", tym lepiej inkubuje przyszłe potomstwo. Podczas tarła samiec jest dość agresywny w stosunku do partnerki. Młode wypuszczane są przez matkę w pełni rozwinięte, a w razie niebezpieczeństwa wracają do jej pyska.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samica podczas inkubacji

Maylandię greshakei karmimy głównie pokarmem roślinnym podawanym w różnej postaci. Dietę należy urozmaicać także pokarmami mięsnymi takimi jak mrożonki. Dodatkowo możemy próbować podawać liście sałaty, czy kaszę kuskus.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei młody osobnik

Należy pamiętać, że pyszczaki to ryby haremowe i na jednego samca powinno przypadać kilka samic. Im większe akwarium, tym lepsze, aczkolwiek dla jednego haremu powinien wystarczyć zbiornik wielkości około 150 litrów.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei młody osobnik

Woda w zbiorniku powinna mieć temperaturę 24°C - 28°C, być średnio-twarda do twardej o pH 7-8, dlatego też jako kamieni używamy wapieni i piaskowców.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samiec

PAMIĘTAJMY:

Zbiornik dla pyszczaków nie musi być wysoki, najważniejsza jest powierzchnia ze względu na ich terytorializm.


fot. Mariusz Król - Maylandia greshakei samiec

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!