Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis linni

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak.

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka).


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis linni

Wielkość:

Dorastają średnio do około 25 cm długości, choć z reguły są mniejsze.

Dymorfizm płciowy:

U wybarwionych osobników tego gatunku jest wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samiec posiada wyraźne atrapy jajowe i jest koloru zielono-niebieskiego. W okresie tarła zmienia kolor na ciemno-niebieski do granatowego. Samica posiada mniej atrakcyjne ubarwienie i nie różni się zbytnio wielkością od samca. Samce wybarwiają się posiadając około 10 cm wielkości.


fot. Stanisław Gajaszek (FB autora) - Nimbochromis linni

Akwarium:

Ryby te są dość wymagające jeżeli chodzi o wielkość zbiornika, co ma związek z ich wielkością. Mimo dużych rozmiarów są raczej łagodnie usposobione do innych ryb. Minimalna długość akwarium to 200 cm, przy czym powinniśmy trzymać wtedy tylko jednego samca. Jeżeli chcemy łączyć ten gatunek z innymi gatunkami, akwarium musi być znacznie większe. Podłoże piaszczyste z dużą ilością miejsca do pływania, ale również należy zbudować im różne groty i kryjówki. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8,5.

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).

Pokarm:

Gatunek ten jest typowym drapieżnikiem, który chętnie odżywia się rybami. W domowym zbiorniku karmimy wszelkiego rodzaju mrożonkami oraz pokarmami suchymi, które posiadają składniki pochodzenia zwierzęcego.

Charakterystyka ogólna:

Ryby są bardzo terytorialnym gatunkiem. Na szczególną uwagę zasługuje (jak w przypadku wszystkich pyszczaków z Malawi) sposób ich rozrodu. Próbując łączyć ten gatunek z innymi pyszczakami, należy dobierać obsadę składającą się z odpowiednio dużych ryb o podobnym temperamencie. Ryby są bardzo podobne do Nimbochromis polystigma. Oprócz tego polują w dość ciekawy sposób, ponieważ otwierają pysk między skałami i czekają na ofiarę.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!