Choroby
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rodzaj:

Brak opisu.

Symptomy:

Jednokomórkowiec Ichthyophthirius może osiągnąć wielkość 1,5 mm i jest łatwo zauważalny gołym okiem. Ponieważ ryba obsypana jest białawymi krostkami i wygląda, jakby była obsypana grysikiem, Ichthyophthirius nazywana jest także często chorobą "białych punkcików" lub chorobą "grysikową". Choroba pojawia się najpierw na płetwach lub na plecach ryby. Już w stadium początkowym ryby składają płetwy i próbują pozbyć się pasożytów poprzez ocieranie się o rośliny i dekoracje. W późniejszych stadiach skóra może zostać zaatakowana przez tak dużą ilość pasożytów, iż dochodzi do tworzenia się na niej żółto-białych plam.

Środki zapobiegawcze:

Ponieważ Ichthyophthirius w przeciwieństwie do innych pasożytów nie osiada na skórze lecz atakuje wnętrze śluzówki, preparaty lecznicze mają do niego utrudniony dostęp. Z racji tego, że choroba rozprzestrzenia się w akwarium bardzo szybko, należy bezzwłocznie rozpocząć jej zwalczanie przy pomocy SERA costapur. Produkt ten stosowany jest zawsze w akwariach zarybionych i w pełni wyposażonych. W ten sposób w zbiorniku zneutralizowane zostają również wolnopływające pasożyty. SERA costapur jest nieszkodliwy dla ryb i roślin. Stosowanie SERA ectopur razem z SERA costapur przy leczeniu Ichthyophthirius nie jest bezwzględnie konieczne, jednakże bardzo pomocne i dodatkowo wspomaga zwalczanie innych pasożytów zewnętrznych. SERA ectopur troszczy się o to, by pasożyty odczepiły się od skóry ryb i dodatkowo działa dezynfekcyjnie poprzez powolne wydzielanie tlenu. W ten sposób SERA ectopur może działać jeszcze bardziej efektywnie i szybciej zabijać pasożyty.

Cykl rozwojowy:

Dojrzałe pasożyty porzucają ryby i w stadium wolno-pływających poszukują spokojnych miejsc w akwarium o minimalnym przepływie wody. Pasożyt formuje twardą otoczkę (cystę) i dzieli się wielokrotnie. W otoczce rozwijają się setki pasożytów. Pasożyty przebijają się przez otoczkę cysty, pływają swobodnie w akwarium, dzieląc się przy tym ponownie. Pasożyty atakują ponownie tę samą lub inną rybę, wbijając się w jej skórę.

Uwagi:

Ichthyophthirius może być obecna w akwarium w stanie utajonym przez długi czas. Przy stresie, np. dołączaniu nowych ryb, choroba w każdej chwili może pojawić się na nowo. W celu podniesienia skuteczności kuracji można polecić niewielkie podwyższenie temperatury przez okres trzech dni (maksymalnie o 2 C; należy bezwzględnie przestrzegać granic tolerancji ryb!) oraz odpowiednie napowietrzanie wody. Podniesienie temperatury spowalnia rozwój pasożytów i aktywuje system odpornościowy ryb. Dzięki temu lekarstwa mogą działać jeszcze skuteczniej.

Źródła:

SERA Poradnik - Zdrowe ryby w akwarium - ale jak?

Autor artykułu
Marcin Łuczak

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!