Artykuły
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Czyszczenie filtra wydaje się sprawą banalnie prostą i praktycznie każdy początkujący uważa, że nic w tym trudnego. Wyjmuje więc z akwarium filtr, rozkłada go na części, wyciąga wkład filtracyjny (najczęściej gąbkę) i płucze ją pod kranem. Czy jednak na pewno można tak robić? Otóż NIE! Taka czynność jest olbrzymim błędem!

Filtry w zależności od tego jaki konkretnie posiadamy mają różne wkłady filtracyjne. Tymi wkładami w prostych filtrach są najczęściej gąbki, ale oprócz nich zastosowanie znajdują również wata filtracyjna, bioballe, ceramika i nie tylko. Pierwszą podstawową zasadą jaką należy zapamiętać, jest czyszczenie tych wkładów w wodzie z akwarium. Jak już wcześniej wspomniałem początkujący często popełniają bardzo poważny błąd i czyszczą wkłady pod bieżącą wodą z kranu. Otóż woda ta zawiera chlor.

O chlorze słów kilka

Ten pierwiastek chemiczny jest silnym środkiem dezynfekującym, ale także utleniaczem i wybielaczem. Jest on używany w instalacjach w celu uzdatniania wody. Zabija niezbędne szczepy bakterii znajdujące się w naszych wkładach filtrujących. To właśnie dlatego wkłady płuczemy w wodzie z akwarium.

Nie czyścimy dokładnie

To nie jedyny błąd popełniany przez początkujących. Drugim ważnym aspektem jest samo czyszczenie. Otóż większość osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką czyści wkłady bardzo dokładnie. Nie powinno robić się tego w taki sposób, aby pozostało jak najwięcej szczepów bakterii, które się już w tym wkładzie zdążyły rozwinąć.

Jak wyczyścimy, to zaszczepmy

Kolejnym i również dość ważnym błędem jest umieszczenie wkładów i nie dodanie żadnych szczepów bakterii. Otóż na rynku istnieje wiele firm, które oferują preparaty z "bakteriami" do akwarium. To który wybierzemy jest już naszą osobistą sprawą.

Sump czyścimy podobnie

Czyszczenie sumpa powinno wyglądać podobnie. Wyciągamy wszystkie wkłady filtracyjne które posiadamy, czyścimy sam sump, delikatnie przepłukujemy wkłady i zasiedlamy na nich ponownie bakterie. Całkowite czyszczenie sumpa wykonujemy bardzo rzadko, w momencie gdy widzimy że jest on już bardzo mocno zabrudzony.

Nie wszystko na raz

Oprócz tego jeżeli w naszym filtrze istnieje kilka wkładów, warto zastanowić się nad ich czyszczeniem osobno. Czyścimy przykładowo jeden, a drugi za kilka dni. Dzięki temu kolonie bakterii szybciej się namnażają, ponieważ nie zostały one wyczyszczone z jednego wkładu.

Reasumując warto pamiętać o regularnym czyszczeniu wkładów. Nie robimy tego pod bieżącą wodą, ani zbyt dokładnie. Jeżeli istnieje możliwość czyścimy wkłady pojedynczo. Sump z kolei w całości myjemy tylko w momencie gdy jest już bardzo mocno zabrudzony. Po czyszczeniu wkładów wlewamy do akwarium nowe szczepy bakterii.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!