Prasa
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

W najnowszym numerze Magazynu Akwarium:

„Brzanka mandalajska", brzanka, której nie było...

Po przeczytaniu tego artykułu już do wieczora nieodmiennie nuciłam niezbyt zresztą przyzwoitą piosenkę Jacquesa Brela o Mandalay, i oczywiście zamarzyła mi się podróż do egzotycznej Birmy. A dlaczego? Bo czytanie artykułów Pawła Czapczyka jest jak czytanie świetnej przygodowej książki.

Miłośników Tanganiki zapraszam do lektury, jak zwykle opartego na własnych doświadczeniach, artykułu Lechosława Łątki. Pierwszy w tym wydaniu artykuł naszej nowej autorki Lilianny Skublickiej również napisany został na podstawie własnych doświadczeń. Bardzo się cieszę, że pozyskaliśmy taką entuzjastkę akwarystycznego hobby, piszącą jednocześnie lekko i zrozumiale. Miłośników żyworódek nie muszę zachęcać do lektury kolejnego artykułu naszego wybitnego znawcy tej grupy ryb – Huberta Zientka. I na koniec – druga część artykułu o makroelementach w wodzie akwariowej Konrada Mączki, opracowanie zilustrowane własnymi grafikami autora, wiarygodnymi wyliczeniami i wykresami.

Moi Drodzy, pewnie wielu z Was domyśla się jak trudno jest, w dzisiejszych czasach dominacji internetu, utrzymać drukowane czasopismo, zwłaszcza niszowe, jak Magazyn Akwarium. Tym bardziej mnie cieszy, że pozyskujemy nowych autorów, że wracają też „starzy" znakomici specjaliści. Takich opracowań nie znajdziecie w powierzchownych i często obarczonych wadami zasobach sieci globalnej. Zapraszam do lektury. Zapraszam do refleksji na temat tego, co jest właściwą wiedzą, a co jedynie zwykłą informacją. Zapraszam do czytania treści drukowanych. Czytanie jest modne, jest trendy, jest wyznacznikiem naszego stosunku do życia, jest składową mądrego, zdrowego stylu życia.

Życzę przyjemnej lektury!

Hania Stepnowska, wydawca, p.o. redaktora naczelnego

Spis treści:

10 Lilianna Skublicka - Niebieskołuski „książę akwarium"
Niebieska łuska połyskująca złotem, pełne harmonii ruchy, inteligentne spojrzenie i arystokratyczny dobór „błękitnej" krwi w procesie rozmnażania czyni tę rybę „księciem" akwarium.

20 Lechosław Łątka - Neolamprologus nigriventris - niespokojny duch strefy skalistej jeziora Tanganika
Warunki hodowli w akwarium
Pielęgnice zamieszkujące jezioro Tanganika charakteryzują się różnym stopniem agresji, przez co mogą sprawiać pewne problemy w hodowli w akwarium. Odpowiedzialny akwarysta zawsze będzie brał ten czynnik pod uwagę, dobierając obsadę do swojego akwarium. Jedną z grup pielęgnic, w której występuje największa agresja wewnątrzgatunkowa i międzygatunkowa są ryby z rodzaju Neolamprologus.

32 Paweł Czapczyk - Brzanka, której nie było
Historia akwarystyki skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedna z nich na światło dzienne wyjrzała na początku lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to świat ichtiologów i akwarystów obiegła elektryzująca wiadomość, że na targu rybnym w Odessie pojawił się nowy gatunek brzanki. Wkrótce zaczęto go powszechnie pożądać i na potęgę hodować. Jednak jego „tożsamość" długo jeszcze pozostawała nieznana...

40 Hubert Zientek - Limia tridens - najpiękniejsza z limek
W ofercie sklepów zoologicznych w Polsce coraz częściej można spotkać niektóre gatunki ryb z rodzaju Limia. Do najpopularniejszych należą limka garbatka, zwana czarnopręgą lub po prostu garbatką (Limia nigrofasciata) i limka czarnobrzucha (Limia melanogaster). Dość często trafia się też Limia perugiae, znacznie rzadziej Limia tridens, a najrzadziej spotyka się w handlu limkę pręgowaną (Limia vittata). W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć Czytelnikom MA właśnie tytułowy gatunek, którego chów i rozmnażanie w akwariach przysparzają nieco problemów.

46 Konrad Mączka - Makroelementy z perspektywy akwarysty, cz. 2
Nasz świeżo założony zbiornik obsadzamy roślinami, jakiś czas potem wprowadzamy pierwsze ryby, ślimaki, krewetki. Aby jednak życie mogło utrzymać się w tak małym wycinku ekosystemu tak zwierzęta, jak i rośliny należy dokarmiać – suchą, żywą lub mrożoną karmą oraz nawozem w przypadku roślin. Dzięki strukturalnej roli azotu dostaje się do on do akwarium w ciałach zwierząt i tkankach roślin oraz podczas karmienia i nawożenia.

Stałe rubryki:
06 Aktualności
08 Encyklopedia
60 Listy do Redakcji
66 Recenzja
68 Produkty na rynku
73 Zapowiedzi

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!