Owoce i warzywa
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Stosowanie marchewki w akwariach słodkowodnych jest coraz bardziej popularną metodą karmienia. Należy pamiętać, aby wcześniej w odpowiedni sposób przygotować warzywo do podania naszym podopiecznym.

Marchewka przed wrzuceniem do zbiornika powinna zostać obrana, umyta, a następnie oczywiście ugotowana. Dodatkowo kroimy ją w plasterki, kostki, lub większe słupki. Gotujemy ją do momentu aż będzie w miarę miękka, ale nie rozgotowana. Następnie wrzucamy do naszego akwarium.

Takim pokarmem nie pogardzą przede wszystkim glonojady, ale często dobierają się do niego również krewetki, raki, ślimaki i inne ryby. Marchewka jak to roślina stanowi doskonały pokarm zastępczy dla pokarmów roślinnych i glonów.

Należy zwrócić uwagę, aby marchew nie zalegała zbyt długo w akwarium, ponieważ będzie rozpadała się i brudziła wodę (ten sam efekt jest przy rozgotowaniu warzywa). Nie zjedzone resztki najlepiej jest więc usunąć.

Marchewka wybarwia ryby - to mit, czy prawda?

Otóż pokarmy wybarwiające zawierają karotenoidy, których podstawowym źródłem są warzywa w tym m.in. marchewka.

Beta-karoten znajdujący się w marchwi oprócz funkcji wybarwiającej jest potrzebny do prawidłowego działania układu odpornościowego oraz wzrostu ryb, co oznacza iż na zadane pytanie możemy śmiało odpowiedzieć, że to prawda.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!