Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

 


fot. Ronald Marcos (author FB) - Mogurnda mogurnda

Rodzina:

Ryba ta należy do rodziny Eleotrowatych, inaczej Śpioszkowatych Eleotridae.

Pochodzenie:

W naturze można spotkać ją w takich miejscach jak Papua Nowa Gwinea i Australia.

Wielkość:

Dorastają nawet do 17 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Samiec ma nieco bardziej zaokrągloną głowę i smuklejszy od samicy. W okresie godowym bardziej niebieski niż samica. Brzuch samic jest nieco jaśniejszy.

Akwarium:

Zbiornik do hodowli tego gatunku powinien mieć minimum 80 cm długości i 120 litrów, choć zalecane jest nieco większe. Jako podłoża używamy grubszej granulacji piasku, lub bardzo drobnego żwiru. Dodatkowo kamienie i korzenie, z których należy zbudować dużą ilość kryjówek. Hodujemy kilka osobników w akwarium, wtedy agresja zostaje rozłożona na ilość ryb. Woda powinna być średnio-twarda do twardej o temperaturze 24°C - 27°C, pH 7,0 - 8,0 i dobrze filtrowana.

Rozmnażanie:

W naturze rozmnażają się w porze deszczowej. W warunkach domowych należy przygotować osobne akwarium tarliskowe, gdzie samica składa ikrę w grocie, lub bezpośrednio na niej. Po jej zapłodnieniu samiec wypędza samicę i sam pilnuje ziarenek ikry. Po około 3 dniach wylęgają się larwy, które po kolejnych kilku dniach rozpoczynają samodzielne pływanie i żerowanie. Wtedy też należy odłowić samca z akwarium przeznaczonego do tarła.

Pokarm:

Ryby najchętniej przyjmują pokarmy żywe, jednak można przyzwyczaić je do mrożonek, a nawet pokarmów suchych.

Charakterystyka ogólna:

Opisywany gatunek jest jedną z rzadszych ryb w akwariach. Ryby polecane są do zbiorników jednogatunkowych, gdzie trzyma się je w ilości minimum kilku sztuk. Czasami można znaleźć ją pod nazwą "pstrąga północy", co zapewne zawdzięcza wielu nieregularnym plamkom w odcieniach błękitu i czerwieni. Mają wydłużone, dość krępe ciało. Decydując się na ten gatunek należy dokładnie przykryć akwarium, ponieważ ryby są dobrymi skoczkami, zwłaszcza jeśli się przestraszą.

 

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!