Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Zachodnie Indie i Sri Lanka; słodkowodne małe strumienie oraz słonawe estuaria i laguny.

Wielkość:

do 8 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Dymorfizm płciowy nieznaczny, samce są zwykle intensywniej ubarwione i nieco większe od samic.

Akwarium:

Minimum 60 cm długości. Miejscami gęsto obsadzone roślinnością, podłoże z piasku lub drobnego żwirku, liczne kryjówki wśród korzeni, kamieni itp. Woda o temperaturze 20-25 C, pH 7,5-8,5, średnio twarda do bardzo twardej. Wskazany niewielki dodatek soli morskiej (1-2 łyżeczki na 10 litrów wody), gdyż w warunkach naturalnych żółtaczek indyjski poza wodami słodkimi zamieszkuje także wody słonawe.

Rozmnażanie:

Niezbyt trudne, jeśli dysponujemy dobraną parą. Temperaturę wody należy podnieść do 25-28 C, wskazany dodatek soli zabezpieczający ikrę i narybek przed chorobami grzybicznymi. Ikra w ilości 150-300 sztuk jest składana na płaskich powierzchniach kamieni, korzeni itp., opiekują się nią oboje rodzice. Wylęg w pierwszej fazie życia można karmić naupilusami artemii przechodząc stopniowo na oczlika i pokarmy sztuczne dla narybku. Pływający narybek trzyma się bardzo blisko rodziców, zachowując się w podobny sposób do narybku paletek i uaru. Przypuszcza się, że młode żółtaczki mogą żywić się także wydzieliną skórną rodziców.

Pokarm:

Wszystkożerna - wszelkie pokarmy sztuczne, także te pochodzenia roślinnego, larwy komarów, oczliki, artemia, lane kluski, skąposzczety i ewentualnie płatki.

Charakterystyka ogólna:

Pokojowo usposobiona pielęgnica. można ją hodować w parach lub większej grupie, wtedy jednak konieczne jest akwarium o długości 100-200 cm. Nadaje się także do hodowli w akwarium towarzyskim z rybami o podobnym usposobieniu. Wrażliwa na nagłe zmiany parametrów wody i choroby. Może zjadać rośliny, szczególnie, jeśli nie otrzymuje pokarmów pochodzenia roślinnego. Ciało proporcjonalne, bocznie spłaszczone. W handlu praktycznie nie spotyka się formy dzikiej a jedynie odmianę hodowlaną, która jest jednolicie pomarańczowo ubarwiona a na każdej łusce znajduje się czerwona kropka. Ostatnio spotyka się w handlu coraz więcej odmian barwnych.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

 

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!