Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Garra rufa

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

Rzeki Jordan, Tygrys, Orontes, Eufrat oraz Syria, czy Turcja.

Wielkość:

Osiągają średnio około 14 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Garra rufa

Dymorfizm płciowy:

Brak wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą, natomiast samice są potężniejsze od smuklejszych samców.

Rozmnażanie:

Ikra rozrzucana jest po akwarium. Młode ryby najlepiej karmić drobnym i żywym planktonem, a w miarę wzrostu przechodzić na większe pokarmy suche. Dodatkowo w akwarium przeznaczonym na tarło należy zainstalować tzw. ruszt ikrowy, ponieważ rodzice zjadają złożoną ikrę.


Fot. Mariusz Król - Garra rufa

Akwarium:

Zbiornik do hodowli tego gatunku powinien mieć minimum 200 litrów pojemności z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 20°C do 28°C. Jako dekoracji używamy wszelkiego rodzaju kamieni, korzeni oraz dodatkowo obsadzamy roślinnością. Warto zadbać o dość mocne oświetlenie i dbać o czystość wody. Filtracja powinna być dobra, a jednocześnie należy zadbać, aby cyrkulacja wody nie była zbyt silna. 

Pokarm:

W naturze odżywiają się głównie organizmami znajdującymi się na skałach, czy kamieniach. W akwarium przyjmują każdy pokarm, należy zadbać o urozmaicenie ich diety oraz podawać pokarmy roślinne.

Charakterystyka ogólna:

Ryby nie bez powodu nazywają się brzankami ssącymi. Potrafią one odżywiać się złuszczającym naskórkiem, dlatego też znalazły one swoje zastosowanie w kosmetyce jak zabiegi pedicure oraz w leczeniu takich chorób jak np. łuszczyca. Jest to ryba łagodna, żywa i bardzo ruchliwa. Dobrze czuje się trzymana w większych grupach, dlatego decydując się na ten gatunek warto kupić kilka sztuk. Z reguły trzyma się ona głównie strefy przydennej akwarium.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!