Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

Występuje głównie w Indiach w Kallada, Chaliar, Chalakkudipuzha, Aralam, Travancore i Kallar.

Wielkość:

Dorastają do 14 cm długości.

fot. Mariusz Król - Brzanka Denisona

Dymorfizm płciowy:

Samce nieco smuklejsze i ładniej ubarwione, rozróżnienie trudne.

Akwarium:

Akwarium powinno być gęsto zarośnięte z pozostawioną przestrzenią do pływania. Zbiornik powinien też być dość duży, więc dla stada tych brzanek należy przygotować taki, o pojemności ok.200l, powinno być też dokładnie przykryte, ponieważ brzanki lubią wyskakiwać. Filtr w zbiorniku powinien tworzyć silny nurt (tak aby stworzyć „strumień”, można wykorzystać też inne urządzenia, które tworzą silny nurt), na dnie powinniśmy ułożyć żwir (najlepiej ciemny) korzenie, drewno, łupiny orzechów kokosowych, oraz kamienie (najlepiej otoczaki) w taki sposób, aby ryba mogła się schronić przed nurtem za takim właśnie obiektem. Woda powinna być dobrze filtrowana, nie powinny unosić się w niej żadne szczątki (ani roślinne, ani resztki pokarmu itp.) a temperatura od 15oC do 25oC, 15on a p H7,0.

Rozmnażanie:

Rybka nie rozmnaża się w akwariach, bardzo rzadko dochodzi do przypadkowych tareł w zbiornikach ogólnych, ale jeszcze nikt nie udokumentował dokładnie w jaki sposób rozmnożyć rybę.

Warto wiedzieć: Brzanki te, rozmnaża się na fermach w Tajlandii przy użyciu hormonów.

Pokarm:

Puntius Denisoni preferuje pokarm żywy, ale chętnie zje każdy rodzaj od suchego po mrożonki. Szczególnie lubi larwy muchówek, ochotkę (żywą lub mrożoną).

Charakterystyka ogólna:

Brzanka ta została zbadana i sklasyfikowana niemal 150 lat temu, ale mimo to nie była zbyt popularna, i praktycznie niedostępna poza Indiami (hodowcy, którzy chcieli mieć tą rybę musieli własnoręcznie ją odławiać). Przełom w hodowli ryby nastąpił na targach Interzoo w Norymberdze (Niemcy) w 2004 roku. Ja po raz pierwszy zobaczyłem Puntius Denisonii w końcówce 2004 roku w jednym z tandetnych sklepów zoologicznych w centrum handlowym. Brzanka porażała swoim pięknem i wspaniałym ubarwieniem. Od razu chciałem mieć tę rybę w akwarium ale cena (55 zł/szt.) nie pozwoliła mi na ryzyko kupna ryby w supermarkecie (złe traktowanie itp.), której wymagań zupełnie zupełnie nie znałem. Po raz kolejny natknąłem się na Puntius Denisonii w innym sklepie, ale cena 45 zł. Wciąż była jak dla mnie za wysoka. Po cichu liczę na to, że cena tej ryby spadnie w najbliższym czasie do „rozsądnej” (chociaż 15 zł/szt.). Brzanka jest towarzyska i można ją trzymać w akwarium ogólnym, ale tak jak w przypadku innych brzanek nie powinno się hodować jej z gurami, gupikami.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!