Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Ctenochaetus hawaiiensis

W naturze zamieszkuje takie miejsca jak: Kiribati, Wake, Wietnam, Marquesas, Guam, Japonia, Mikronezja, Hawaje, Polinezja Francuska, Wyspy Bożego Narodzenia, Wyspy Marschalla, Wyspy Tuamoto, Wyspy Cooka, Tonga, Samola, czy Polinezja.

Dorasta nawet do 24 cm długości ciała, choć w naturze potrafi osiągnąć rozmiary 30 cm długości. Ze względu na swoją wielkość wymaga dużego zbiornika najlepiej o pojemności minimum 500 litrów, choć zalecane nawet 1000 litrów, stabilnych parametrów wody i temperatury od 24°C do 27°C.

Ryba należy do rodziny Pokolcowatych Acanthuridae.


Fot. Mariusz Król - Ctenochaetus hawaiiensis

Karmimy ją artemią, glonami, mrożonym i suchym pokarmem, ale dodatkowo algami nori, mięsem małży, parzonymi liśćmi sałaty, czy mleczu. Bez większych problemów przyjmuje pokarm i jak na pokolca jest stosunkowo spokojnym gatunkiem. Zdarza się, że potrafią one uszkodzić SPS-y.

Ryby te nie rozmnażają się w niewoli, natomiast w naturze są raczej ciężkie do schwytania. W handlu spotykane raczej rzadko i są dość drogie.

Zwierzęta są agresywne w stosunku do innych pokolców, dlatego trzymamy je pojedynczo (jeżeli chodzi oczywiście o pokolce). W stosunku do pozostałych mieszkańców nie widać wzmożonej agresji, choć może do niej prowokować podobne ubarwienie innego zwierzęcia. Przed zakupem ryby należy poprosić sprzedawcę o nakarmienie przy nas w celu sprawdzenia, czy przyjmuje ona pokarm.

Gatunek ten nie nadaje się dla początkujących akwarystów morskich i jest bardzo wrażliwy. Wymaga długiej i ostrożnej aklimatyzacji.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!