Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Fot. Mariusz Król - Skrzydlica Ognica pstra

Ognica pstra jest chyba jedną z najbardziej popularnych skrzydlic jeżeli chodzi o akwarystykę morską. W naturze spotykana jest w Indopacyfiku, Malezjii, Morzu Czerwonym, Mikronezji i Australii.

Skrzydlice nie należą do małych ryb i chcąc hodować ten gatunek powinniśmy mieć już naprawdę duży zbiornik. Zalecana minimalna wielkość akwarium to aż 2000 litrów. Sama ryba dorasta do około 40 cm długości.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/pinRDlLH4ek

Skrzydlice są odporne na zmiany

Dużym plusem tego gatunku jest jej odporność. Osobniki są naprawdę wytrzymałe jeżeli chodzi o zmiany parametrów wody, ale także odporne na choroby. 

Kupujemy młode osobniki

Decydując się na ten gatunek warto postarać się o zdobycie młodych osobników. Dzięki temu łatwiej trafić na ryby, które będą jadły podawany im pokarm i przyzwyczaić je do niego. Po wpuszczeniu skrzydlic do akwarium początkowo podajemy żywe krewetki jako pokarm, a dopiero następnie staramy się przestawić je na pokarmy mrożone. Oprócz tego młode ryby łatwiej przechodzą aklimatyzację. W naturze żyją około 15 lat, jednak w domowych warunkach potrafią cieszyć oko znacznie dłużej.


fot. Mariusz Król - Skrzydlica Ognica pstra

UWAGA:
Skrzydlice są drapieżnikami, dlatego w zbiorniku trzymamy je z większymi od niej gatunkami.

Charakterystyka wyglądu

Ciało ryby jest bocznie spłaszczone a promienie płetw piersiowych, a także pierwszej płetwy grzbietowej są połączone ze sobą tylko przy ciele ryby i mogą osiągać długość taką samą jak ona. Ciało jest jaskrawe z pręgami (także na płetwach), które charakteryzują się kolorami białym, brązowawym (lub czerwonym) i czarnym. W ten sposób ryba przystosowuje się do otoczenia. Kolorystyka ma ostrzegać jej wrogów o tym, że skrzydlica jest rybą, która posiada jad. Głowa ryby zajmuje około 1/3 długości całego ciała.

UWAGA:
Jad skrzydlicy może być groźny dla człowieka, dlatego warto zachować szczególną ostrożność i nie dopuścić do ukłucia płetwą.

Rozmnażanie

Samice składają od 2000 do nawet 15000 ziaren ikry i to za jednym razem. Z reguły tarło polega na połączeniu się jednego samca z kilkoma samicami i stworzenia w ten sposób haremu. Grupa ta jest ze sobą jednak tylko w okresie tarliskowym. Zapłodnione jajeczka unoszą się w stronę powierzchni wody.

Spokojna, choć drapieżnik

Mimo tego, że skrzydlica ta jest drapieżnikiem, jako ryba jest dość spokojna. Z reguły "leży" ona w wybranym przez siebie miejscu, a przynajmniej do czasu, gdy zgłodnieje. Wtedy staje się o wiele bardziej aktywna. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki ryba pobiera pokarm. Bardzo powoli i znienacka podpływa do ofiary, a następnie zaczyna ją połykać. Pokarm zostaje schwytany przez błyskawiczne otwarcie pyska i zassanie wody wraz z nim samym. Pływa w majestatyczny sposób, stąd też nazwa motyla morskiego.

Czym karmimy?

Jako pokarm podajemy jej krewetki np. koktajlowe i małe ryby np. stynki.

Jeżeli posiadamy duży zbiornik z dużymi rybami, to skrzydlica stanie się na pewno wyjątkową ozdobą takiego akwarium rafowego.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!