Choroby


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzaj:

Choroba wywołana przez orzęski.

Symptomy:

Występująca w wodzie morskiej kryptokarionoza bardzo przypomina słodkowodną Ichthyophthirius. Dlatego też nazywana jest "ochtiofiriozą morską". Pasożytem jest w tym przypadku również orzęsek, osadzający się głęboko w skórze ryb. Wyraźnie widoczne białe do szarych punkty są zgrubieniami śluzówki, pod których ochroną żyją owe jednokomórkowce. Ich usunięcie jest bardzo trudne i często dochodzi do ich rozdarcia przy próbie pobrania wymazu do badań.

Środki zapobiegawcze:

Bardzo zaraźliwą kryptokarionozę zwalcza skutecznie SERA cyprinopur, gdyż zabija on także wolnopływające pasożyty. SERA cyprinopur jest szkodliwy dla niektórych organizmów żyjących na dnie (jak np. korale, ślimaki, krewetki) i dlatego ze względów bezpieczeństwa powinien być stosowany w odizolowanym do celów kwarantanny zbiorniku. SERA cyprinopur podawany jest codziennie przez cztery do sześciu dni. Urządzenia spieniające białko, ozonizatory i urządzenia czyszczące wode promieniami UV należy w tym okresie wyłączyć. Przy obliczaniu dokładnej dawki należy uwzględnić ilość całej wody łącznie z filtrem, zbiornikiem wyrównawczym itd. Niewielka ilości leku pomiędzy 0,2 a 2 ml można dokładnie odmierzyć przy pomocy strzykawki na insulinę z apteki.

Cykl rozwojowy:

Brak opisu.

Uwagi:

W osobnym akwarium ryby morskie mogą być także poddane kuracji preparatem SERA costapur. Ryb nie wolno ponownie umieszczać w akwarium bezpośrednio po zakończeniu leczenia, ponieważ nawet śladowe ilości leku mogą być śmiertelne dla zwierząt, żyjących w strefie przydennej. Dlatego też ryby powinny przez 10 minut pływać w zbiorniku z czystą wodą morską ze swojego akwarium źródłowego i dopiero wówczas zostać przeniesione z powrotem do akwarium.

Źródła:

SERA Poradnik - Zdrowe ryby w akwarium - ale jak?

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!