Pozostałe
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Karol Żyga - Cyanobacteria sp.

Cyjanobakterie to nic innego jak sinice, które mogą pojawić się w każym akwarium. Przyczyn ich pojawienia może być wiele. Na ogół jednak ma to związek z wartościami azotanów i fosforanów w wodzie. Warto zaznaczyć, że jak sama nazwa wskazuje sinice nie są glonami, a bakteriami. Dodatkowo różne sinice żyją zarówno w wodach słodkich, jak i morskich.

Cyjano na ogół jest w kolorze ciemnoczerwonym, przez ciemny brąz, fiolet do bordowego, ale zdarza się, że może być np. zielone. Miejsce pojawienia się może mieć związek np. ze słabszą w tym miejscu cyrkulacją wody. Niestety cyjano znajdziemy nie tylko tam, gdzie łatwo jest je odessać, ale również wchodzi na skały, czy niestety na koralowce. Bardzo często oprócz samego dywanu, który tworzą sinice, pojawiają się także pęcherzyki powietrza.


fot. Karol Żyga - Cyanobacteria sp.

Należy pamiętać, aby nigdy nie usuwać tej plagi rękoma, bo będzie to skutkowało jej rozszerzeniem się na inne elementy, gdy to porwana zostanie na nie przeniesiona. Dodatkowo cyjanobakterie posiadają substancje trujące, które swoje oddziaływanie mogą mieć nie tylko na zwierzęta żyjące w wodzie, ale również na nas.

W miejscach łatwo dostępnym dobrym sposobem może być ich odsysanie wraz z wodą np. w trakcie podmian. Pamiętajmy jednak że zbadanie parametrów wody to podstawa w przypadku gdy w naszym akwarium pojawi się bordowy kożuch.

Istnieją również wszelkiego rodzaju preparaty, które często mogą przyjść nam z pomocą. Pamiętajmy jednak, że chemia jest raczej ostatecznością i sięgając po nią warto zastanowić się jakie może mieć to skutki w przyszłości i czy wyczerpaliśmy limit innych dostępnych możliwości.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!