Opisy ryb morskich
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Ecsenius bimaculatus

W naturze zamieszkuje takie miejsca jak: Ocean Spokojny, Malezja, czy Filipiny.

Należy do rodziny Ślizgowatych Blenniidae.


Fot. Mariusz Król - Ecsenius bimaculatus

Zbiornik powinien posiadać dużą ilość żywej skały i kryjówek. Minimalne wymiary akwarium to około 100 litrów pojemności, tak więc nie jest wymagającym co do wielkości zbiornika gatunkiem. Parametry wody powinny być stabilne, a woda mieć temperaturę od 24°C do 28°C. Po wpuszczeniu do zbiornika szuka kryjówek wśród żywej skały, a czasami potrafi zniknąć na kilka dni. Z czasem przyzwyczaja się do nowych warunków i jest bardzo ciekawski.

Ryby dorastają do około 5 cm długości ciała. Karmimy je solowcem, algami nori, spiruliną, lasonogami i przede wszystkim odżywia się glonami.

Zwierzęta te należą do ślizgów, co oznacza że jak wszystkie ślizgowate poruszają się w bardzo ciekawy sposób.

Ryby nie wykazują agresji w stosunku do innych mieszkańców, a obsadę należy dobrać w taki sposób, aby opisywany gatunek nie stał się obiadem. Czasami gustuje w glonach, które skubie on ze skał. W zachowaniu można zaobserwować chowanie się w kryjówkach ulubionych fragmentów skał, z których wystawia tylko głowę.

Jest bardzo ciekawą i sympatyczną rybą, która jednak nie nadaje się dla początkujących akwarystów.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!