Opisy ryb morskich
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Pokolec królewski

Rodzina: Pokolcowate Acanthuridae

W naturze spotkamy go w Pacyfiku Zachodnim i Indopacyfiku.

Ryba stała się wyjątkowo popularna po emisji filmu "Gdzie jest Nemo", w którym to animowany pokolec królewski o imieniu Dory był uroczą, choć zapominalską rybką z talentem do czytania i dzięki której ojciec tytułowego bohatera (Marlin) trafił do Sydney, gdzie więziony był jego syn (Nemo).

W sklepie i internecie oprócz nazwy polskiej i łacińskiej rybę można spotkać także pod nazwami Teuthis hepatus i Theutys hepatus.

Jest rybą bardzo spokojną i nie sprawiającą większych problemów jeżeli chodzi o współmieszkańców. Niestety często choruje zwłaszcza w okresie aklimatyzacji (głównie ospa).

Podajemy jej pokarm mrożony i suchy, artemię, kryl, mysis, ale oprócz tego algi nori, a także możemy podawać banana, czy liście mniszka lekarskiego (mleczu).

Na jej ciele dominuje kolor czarny i niebieski z żółtym ogonem. Dorastają średnio do 25 cm długości, choć czasami potrafią przekroczyć 30 cm długości. Okrąg powstały na ciele przez zamknięcie się czarnego pasa świadczy o dojrzałości płciowej.

Minimalne akwarium dla tego gatunku to około 500 litrów, choć zanim ryba dorośnie można trzymać ją w mniejszych około 200 litrowych zbiornikach. Preferowane parametry wody to temperatura od 23ºC do 26ºC i zasolenie od 1,022 g/ml do 1,025 g/ml.

Osobiście nie poleciłbym ryby początkującym akwarystom morskim.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!