Opisy ryb morskich
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Pensetnik dwuoki jest bardzo ciekawą rybą morską, która nie nadaje się dla początkujących morszczaków. Jest ona trudna w utrzymaniu, choć jej imponujący wygląd często kusi laików.

W naturze spotkamy ją na Wielkiej Rafie Koralowej, Oceanie spokojnym oraz w Indopacyfiku, gdzie zamieszkuje z reguły przybrzeżne okolice rafy koralowej.

Niestety wymaga ona bardzo dobrych warunków jeżeli chodzi o wodę, które przede wszystkim muszą być bardzo stabilne. Źle znosi wszelkiego rodzaju wahania parametrów. Woda powinna mieć od 24°C do 26°C.


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

Świetnie nadaje się do akwariów rafowych, choć zdarza jej się podgryzać polipy niektórych koralowców (co nie jest akurat regułą). Na pewno w zbiorniku nie powinniśmy jednocześnie próbować hodować rurówek, gdyż budzą one niezwykle zainteresowanie Chelmona i nie dadzą sobie rady. 


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

UWAGA:
Chelmon rostratus jest bardzo dobrym zabójcą aiptazji, więc osoby posiadające dobre warunki i borykające się z plagami szklanych róż powinny zainwestować w posiadanie Pensetnika. Należy jednak pamiętać, że nie każdy egzemplarz gustuje w niechcianym ukwiale.


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

Ryba nie jest mała i dorasta nawet do 20 cm długości, choć w akwarium nie przekracza z reguły 14 cm długości. Mimo wszystko minimalny zbiornik powinien mieć około 400 litrów pojemności. Charakteryzuje się ciekawym mocno wydłużonym pyszczkiem, który działa podobnie do pensety, stąd też nazwa Pensetnik. W akwarium można trzymać je pojedynczo i w parze. Są to ryby bardzo terytorialne.


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

Karmimy je głównie mrożonkami, choć preferują one żywy pokarm. Bardzo rzadko trafiają się okazy, które pobierają pokarm suchy i niezwykle ciężko jest przyzwyczaić je do tego rodzaju pokarmu.


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

Jeżeli chodzi o jej reakcję na inne ryby jest w miarę spokojna i hodowla z innymi gatunkami nie sprawia z reguły problemów.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!