Opisy ryb morskich
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Mariusz Król - Parupeneus forsskali

Gatunek ten w środowisku naturalnym występuje głównie w Oceanie Indyjskim i Morzu Czerwonym. Można je często spotkać także w Morzu Śródziemnym.


fot. Mariusz Król - Parupeneus forsskali

Angielska nazwa tej ryby to Red Sea goatfish co w wolnym tłumaczeniu oznaczałoby Kozę z Morza Czerwonego.


fot. Mariusz Król - Parupeneus forsskali

Jest dość dużą rybą, która dorasta do około 27 cm wielkości, choć znacznie częściej spotykane są mniejsze osobniki. Chcąc hodować ją w akwarium należy zapewnić dużą powierzchnię piaszczystego dna oraz zbiornik o pojemności około 1000 litrów.


fot. Mariusz Król - Parupeneus forsskali

Należy ona do rodziny Barwenowatych Mullidae. Kształtem przypominają bardzo słodkowodne kiełbie. W naturze spotkamy je już na płytkich wodach, ale zwłaszcza większe osobniki są na wodach głębokich nawet do 45 metrów.


fot. Mariusz Król - Parupeneus forsskali

Jeśli chodzi o ich wygląd, to ciało jest wydłużone z lekko spiczastym pyszczkiem. Na ich podbródku znajdują się dwa wąsiki, które są bardzo charakterystyczne dla tego gatunku. Ubarwienie ciała jest jasne u dołu i zielonkawe na górze z ciemniejszym pasem, który biegnie od wargi przez oko wzdłuż ciała ryby. Dodatkowo w okolicy ogona (za pasem) znajduje się ciemna plamka. Na płetwach występują również kolory żółty i niebieski.


fot. Mariusz Król - Parupeneus forsskali

Ich wąsiki pomagają im zlokalizować zdobycz, którą wykopują przesiewając piasek. Odżywiają się głównie niewielkimi zwierzętami żyjącymi w piaszczystym dnie. W domowych zbiornikach przyjmują większość podawanych pokarmów.


fot. Mariusz Król - Parupeneus forsskali

Zwierzęta te nie są polecane dla początkujących.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!