Opisy ryb morskich
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Amblyeleotris yanoi

Gatunek ten w naturze występuje m.in. w takich miejscach jak: Indonezja, Raja Ampat, Sulawesi, Ocean Spokojny, czy Bali.

Amblyeleotris yanoi należy do rodziny Babkowatych Gobiidae. Dorasta do około 13 cm długości ciała i wymaga zbiornika o pojemności około 200 litrów z wodą o temperaturze od 23°C do 27°C.


Fot. Mariusz Król - Amblyeleotris yanoi

Na jasnym ciele tej babki znajdują się pomarańczowe pasy, a ogon ubarwiony jest niczym flaga i właśnie do flagi można go porównać.

Ryba ta w naturze żyje w symbiozie z krewetkami pistoletowymi z rodzaju Alpheus. Podobnie sytuacja wygląda w domowych zbiornikach. Bardzo często babki dobierają się z krewetką w pary i zachowują tak samo jak w środowisku naturalnym, a idealnym połączeniem jest jedna babka i para krewetek pistoletowych.


Fot. Mariusz Król - Amblyeleotris yanoi

Warto zadbać o powolną aklimatyzację, ponieważ zwierzęta te są wrażliwe na gwałtowną zmianę parametrów. W akwarium należy posiadać odpowiednią ilość piasku, który ryba przekopuje, a także wraz z krewetką tworzą sobie w nim norki do których się chowają. Krewetki mają słaby wzrok, a babka obserwuje otoczenie za siebie i skorupiaka. Gdy zbliża się niebezpieczeństwo chowają się w swoim "domku". Krewetka za to jest idealnym obrońcą. Jej prawy szczypiec jest większy i zamyka się bardzo szybko jednocześnie wyrzucając pęcherzyk powietrza z prędkością około 100 km/h czemu towarzyszy odgłos przypominający wystrzał z pistoletu (stąd też nazwa krewetki pistoletowej). Dodatkowo zwierzęta dzielą się pokarmem między sobą.

Przyjmuje wszelkiego rodzaju pokarmy suche, jak i mrożone.

Są to proste w hodowli ryby, które nadają się dla początkujących akwarystów morskich.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!