Opisy ryb morskich
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Te piękne ryby w naturze znajdziemy w takich miejscach jak Oman, Izrael, Egipt, Morze Czerwone, Arabia Saudyjska, Jemen, Somalia, Sudan, Jordan, Dżibuti czy Erytrea.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

Bywa nazywany z angielskiego Golden Semilarvatus Butterflyfish oraz Masked Butterflyfish, co w wolnym tłumaczeniu będzie oznaczało Złotego motyla i Zamaskowanego motyla. Polska nazwa pod jaką można go spotkać to Motylek niebieskolicy.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

Chaetodon semilarvatus to gatunek, który rośnie dość duży i osiąga wielkość nawet około 30 cm, choć w akwarium na ogół nie przekracza 25 cm wielkości. W naturze można je spotkać na wodach do około 20 metrów głębokości. Niestety ze względu na swoje rozmiary wymaga dużego zbiornika około 700 litrów dla młodszych ryb i 1200 dla dorosłych.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

Należy ona do rodziny Chetonikowatych Chaetodontidae. Na ich żółtym ciele znajdują się ciemniejsze pomarańczowo-brązowe pasy, a w okolicy oka duże kontrastujące z ubarwieniem ciała plamy w odcieniach niebieskiego. Kształt ciała jest owalny i przypomina dysk, przez co akwaryści morscy czasami nazywają je morskimi paletkami.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

W środowisku naturalnym spotykany jest na ogół w parach, ale bywa że pływają w grupach większej ilości osobników. Gdy pływa ma się wrażenie, jakby zastygał w wodzie, robi to bardzo wolno. W zbiorniku potrzebuje dużo otwartej przestrzeni.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

Przyjmuje każdy pokarm zarówno płatkowany, jak i mrożonki. Może podgryzać koralowce, gąbki, rurówki, wieloszczety, a także atakować inne drobne bezkręgowce w domowym zbiorniku.

Zwierzęta te nie są polecane dla początkujących.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!